TSK ve BDP ilk kez aynı resepsiyonda

23 Nisan bu yıl TBMM'de bir ilkin yaşanmasına vesile olacak. 2007'den bu yana ilk kez BDP'li vekillerle askerler bir resepsiyonda bir araya gelecek, aynı çatı altında kutlama yapacak

Giriş Tarihi: 22.4.2013
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), 5 yıldır sürdüğü "BDP boykotu"na son veriyor. Terör örgütü PKK'yı desteklediği gerekçesiyle BDP'yi boykot etmek için TBMM resepsiyonlarına katılmayan komutanlar, bu yıl bu geleneği bozacak. Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ile kuvvet komutanları 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle TBMM'de düzenlenecek resepsiyona tam kadro katılacaklar. Meclis resepsiyonunda BDP'li vekiller de yer alacak. Böylece asker ve BDP temsilcileri ilk kez Meclis çatısı altında yan yana gelmiş olacak. Komutanlar, 2007'den beri ilk kez geçen yıl düzenlenen resepsiyona katılmıştı. Ancak askerin bu kararında BDP'nin boykotu etkili olmuştu. Askerin katıldığı resepsiyona, 35 sivilin hayatını kaybettiği Uludere olayı, tutuklu vekiller ve ana dilde eğitim verilmemesi gibi gerekçelerle BDP'li vekiller katılmamıştı. Orgeneral Özel ile kuvvet komutanları, resepsiyona gelmiş, kısa bir süre kaldıktan sonra salondan ayrılmışlardı. SABAH'a konuşan askeri kaynaklar, son dakika sürprizi olmazsa askerin bu yıl da Meclis resepsiyonuna katılacağını açıkladı. Hükümetin başlattığı çözüm sürecini desteklemek için BDP'li vekiller de yarın düzenlenecek resepsiyonda yer alacaklar.

BOYKOT EDİYORLARDI

Asker, 2007 seçimlerinde Meclis'e giren BDP'li vekilleri "terör örgütüne verdiği destek" nedeniyle boykot etmek için TBMM'deki programlarda yer almıyordu. Bu gelenek ilk kez ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyaretinde bozuldu. Dönemin Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ ve komutanlar Obama'nın konuşması için Meclis'e geldi. Askerin BDP boykotu 2012 yılına kadar kısmi olarak devam etti. Komutanlar 23 Nisan'da TBMM'de düzenlenen özel oturumlara katılmaya başladı. Ancak akşam verilen resepsiyonda yer almadı. Resepsiyon geleneği ilk kez geçen yıl bozuldu. Bu yıl ise asker ilk kez BDP'nin de yer alacağı resepsiyona katılarak bir ilki gerçekleştirmiş olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TSK ve BDP ilk kez aynı resepsiyonda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN