Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Metropolitler serbest bırakılmış olsa..."

Giriş Tarihi: 27.4.2013 15:39

Antakya Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, Suriye'de kaçırılan metropolitlerin serbest bırakıldığına ilişkin kendilerine herhangi bir bilgi gelmediğini söyledi.

Hurigil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Halep ve İskenderun Ortodoks Metropoliti Pavlus Yazıcı ve Halep Süryani Ortodoks Metropoliti Yuhanna İbrahim'in Halep yakınlarında kaçırıldığını hatırlattı.

Metropolitlerin durumuna ilişkin kendilerine ulaşan bir bilgi olmadığını belirten Hurigil, Türk yetkililerle sürekli temas halinde olduklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Kaçırılma haberleri duyulduktan sonra kendilerinden haber alamadık. Halep Ortodoks Metropolitliği ile görüşüyorduk, onlarda da bilgi yok. Zaten yaklaşık 48 saattir Halep'te elektrikler kesik ve telefon bağlantısı yok. Bu nedenle irtibat kuramıyoruz ancak, metropolitler serbest bırakılmış olsa mutlaka bize haber verirlerdi. Türk yetkililer de konuyu yakinden takip ediyor. Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Hatay Valiliği ve emniyet yetkilileri ile temas halindeyiz."

Bu arada, Mersin Kültürlerarası Diyalog ve Düşünce Merkezi (MEKADİM) Başkan Vekili Hasan Sarı, Mersin İtalyan Katolik Kilisesi Ruhani Lideri Roberto Ferrari ve İtalyan Katolik Kilisesi Papazı Pavel Szymala, Mersin Ortodoks Kilisesi'ni ziyaret ederek, kaçırılan metropolitler için dua etti.
Mersin Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Coşkun Teymur, duanın ardından yaptığı konuşmada, devletin bütün kurumlarının din adamlarının kurtarılması için girişimlerde bulunduğunu söyledi.

Metropolitlerin kurtarılması için çalışmaların sürdürdüğünü ifade eden Teymur, şöyle devam etti:

"Henüz ruhani liderlerimizin serbest bırakıldıkları konusunda teyit edilmiş bir bilgi yok. Ruhani liderlerimizin serbest bırakıldığı konusunda çeşitli haberler çıkmıştır ama bununla ilgili bize gelen bir bilgi yok. İki ruhani liderimizin henüz kimler tarafından ve ne için kaçırıldığı kesinlik kazanmamıştır. İnşallah liderlerimiz sağ salim kiliselerine dönerler. Bu menfur olayı nefretle kınıyoruz. Böyle bir olayın hiç bir dinde yerinin olmadığına inanıyoruz."

İtalyan Katolik Kilisesi papazı Pavel Szymala da "Dünyada insanların birbirini anlayarak yaşaması için çalışıyoruz. Onun için kaçırılan din adamlarının biran önce kiliselerine dönmelerini istiyoruz" dedi.

"SERBEST BIRAKILDILARSA NİYE ONLARI GÖREMİYORUZ?"

Fener Rum Patrikhanesi Bursa Metropoliti Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis, Suriye'de kaçırılan iki metropolitin serbest bırakıldığı iddiasına ilişkin, "Serbest bırakıldılarsa niye onları göremiyoruz ve neden kimse onlarla konuşamıyor? Biraz garip bir durum" dedi.

Lambriniadis, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Halep ve İskenderun Ortodoks Metropoliti Pavlos Yazıcı ile Halep Süryani Ortodoks Metropoliti Yuhanna İbrahim'in kaçırılmasına üzüldüklerini ve onlar için endişelendiklerini söyledi. Konuyla ilgili hiç kimsenin kendileriyle irtibata geçmediğini belirten Lambriniadis, şöyle devam etti:

"Ne istiyorlar? Bunu bile söylemediler hiç. Çok endişeliyiz. Hatay Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğü ile iletişim kuruldu. Fener Rum Patriği Bartholomeos hazretleri, Dışişleri Bakanlığı ile de görüştü ve Başbakan'a kadar ulaştı. Tüm gereken makamlar faaliyette fakat henüz bir haberimiz yok, bir cevap yok."

Lambriniadis, Özgür Suriye Ordusu kaynaklarının, kaçırılan metropolitlerin serbest bırakıldığını doğruladığı yönündeki açıklamasının, gerçeği yansıtmadığını savundu.

Bu açıklamanın, Özgür Suriye Ordusunca sorumluluğu üzerlerinden atmak için yapıldığını ileri süren Lambriniadis, şunları kaydetti:
"Herhalde ordu, o bölgeyi kontrol edemiyor. Bunu da açıkça söyleyemiyor ve değişik bir dille söylüyorlar. Serbest bırakıldılarsa niye onları göremiyoruz ve neden kimse onlarla konuşamıyor? Biraz garip bir durum. Tabii bu olay, Suriye'deki durumun bir yansımasıdır. İki çok yüksek rütbeli din adamı kaçırılıyor ve bunu hiçbir taraf kontrol edemiyor. Demek ki ne ordu ne de Esed güçleri, bölgedeki kontrolü sağlayamıyor."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Metropolitler serbest bırakılmış olsa..."
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN