Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Anayasa çalışmasında ucu açık takvim olmaz'

Giriş Tarihi: 2.5.2013
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili, "Ucu açık takvimden ziyade onun sınırlı herkesi bağlayan takvim içerisinde neticelendirilmesi lazım" dedi. Bozdağ, 3. Uluslararası Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Forumu'na gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bozdağ şunları söyledi:
UCU AÇIK SÜRE OLMAZ : Ucu açık takvimden ziyade onun sınırlı herkesi bağlayan takvim içerisinde neticelendirilmesi lazım. Fiili imkansızlıklar ortada. Onu da hepimizin görmesi lazım. 170 tane madde üzerinde bildiğim kadarıyla müzakere yapılıyor ama şu ana kadar 38 ya da 39 madde üzerinde mutabakat sağlandı. Gelinen nokta bu. Gelecek yıl ve sonraki yıl seçim yapılacak. Süreci uzatmak 'Bunu biz biraz daha çalışalım, 2-3 ay daha, yıl sonuna kadar daha çalışalım' demek 'yeni anayasa yapılmasını istemiyoruz' demekle eş anlamlı bir yaklaşımdır.
BAŞKANLIK ENGEL DEĞİL : Başkanlık sistemi yeni anayasanın önünü tıkıyor açıklaması tamamıyla çarpıtmadan ibarettir. Çünkü başkanlık sisteminin içerisinde geçtiği madde sayısına bakarsanız çok az sayıda madde vardır. O da daha ziyade yürütmeyle ilgili kısımlarda yer alıyor ama temel hak ve hürriyetlerle alakalı kısımda başkanlık sistemiyle alakalı tek bir harf, nokta, virgül yok. 130 tane maddede anlaşma yok. Bunun içinde başkanlık sistemini alakadar eden madde sayısı 10-20, belki o kadar bile değil. Geri kalan 110 madde nedir? Bu tamamıyla siyasal bir çarpıtmadır.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Anayasa çalışmasında ucu açık takvim olmaz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN