Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BDP'den vicdani ret talebi

Giriş Tarihi: 15.5.2013 11:24 Güncelleme Tarihi: 15.5.2013 11:25

BDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, demokratik çözüm ve barış sürecinin devam ettiği şu günlerde vicdanı ret hakkının yasal güvenceye kavuşturulması zemininin oluştuğu kanaatinde olduklarını kaydetti.

Beştaş, yaptığı yazılı açıklamada, Barış ve Demokrasi Partisi olarak, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda vicdani reddin anayasal bir hak olarak yeni Anayasa'ya girmesi gerektiğini ifade etmelerine rağmen ne yazık ki diğer siyasi partilerden destek alamadıklarını savundu. "Vicdani ret hakkının olmadığı bir ülkede gerçek demokrasiden söz etmenin bir anlamı olmadığı gibi, bir yurttaşın siyasi özne olabilmesinin imkanı da yoktur" diyen Beştaş, şunları kaydetti:

"Biz demokratik çözüm ve barış sürecinin devam ettiği şu günlerde vicdanı ret hakkının yasal güvenceye kavuşturulmasının zeminin artık oluştuğu kanaatindeyiz. Bu düşüncelerle Hükümet'i vicdani ret hakkını bir an önce tanımaya ve haksız tutuklama ve cezalandırmalara son vermeye davet ediyor, yine tüm siyasi partileri vicdani ret hakkının yeni anayasada yer almasını desteklemeye çağırıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDP'den vicdani ret talebi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN