Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bölge çözümde iyimser

UKAM'ın Doğu ve Güneydoğu'daki 13 ilde yaptığı Kürt Sorunu ve Çözüm Süreci Algı Araştırması'na katılanların yüzde 84'ü çözüm konusunda iyimser olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 23.5.2013
Uluslararası Kültürel Araştırmalar Merkezi'nce (UKAM) Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 13 ilde 2 bin 985 kişi ile "Kürt Sorunu ve Çözüm Süreci Algı" adıyla bir araştırma yapıldı. Araştırma katılanların yüzde 84'ü çözüm konusunda iyimser olduğunu belirtirken, yüzde 41'i Kürt sorununun çözümünde olmaz olmazı anadilde eğitim olarak açıkladı. Dicle Üniversitesi (DÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhan Kaya ve Yrd. Doç. Dr. İlhan Gültekin ile Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Aydın, Diyarbakır'da düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Doç. Dr. Kaya, toplantıda UKAM'ın çözüm sürecini araştırdığını, "Kürt Sorunu ve Çözüm Süreci Algı" araştırmasının, Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Güneydoğu ve Doğu Anadolu'daki 13 ilde, 18 yaş ve üzeri 2 bin 985 kişiyle yüz yüze görüşme yöntemiyle yapıldığını söyledi. Araştırmanın, 3 temel alana odaklandığını, bunların çözüm sürecinin bölgedeki algılanma biçimi, sürecin aktörleri ve çözümün bileşenleri olduğunu kaydeden Kaya, araştırmanın çözüm süreci için çok önemli bir fotoğraf sunduğunu belirtti. Araştırmaya katılanların yüzde 84'ünün çözüm konusunda oldukça iyimser olduğunu belirttiğini, hükümetin çözüm yönündeki girişimlerini yüzde 68.35 oranında samimi bulan katılımcıların, muhtemel çözümsüzlük durumunda büyük hayal kırıklığı yaşayacaklarını ifade ettiğini bildiren Kaya, "eğer hükümet üzerine düşeni yapmazsa büyük hayal kırıklığı yaşarım" diyenlerin oranının yaklaşık yüzde 76 iken, "PKK üzerine düşeni yapmazsa büyük hayal kırıklığı yaşarım" diyenlerin oranının ise yaklaşık yüzde 74 olduğunu vurguladı.

SÜRECE ONAY
"MHP ve CHP'nin çözüm karşıtı söylemleri bölge halkı arasında tepki ile karşılanmakta ve barışı sabote edebileceği kaygısına neden olmaktadır" diyen Kaya, katılımcıların yüzde 21'inin çatışmalı dönemde zarar gördüğünü belirttiğine dikkati çekti. Araştırmada çözüm konusunda yüksek bir beklenti olduğunun ortaya çıktığını da ifade eden Kaya, "Olmaması durumunda büyük bir hayal kırıklığı yaşanacağı görülüyor. Hükümetin Kürt politikasının büyük ölçüde onaylandığını görüyoruz. Araştırmayı bağımsız olarak yaptık" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bölge çözümde iyimser
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN