Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Her kesimden heyet İmralı ile görüşebilsin'

Giriş Tarihi: 28.5.2013

Demokrasi ve Barış Konferansı sonuç bildirisinde İmralı'daki PKK lideri Öcalan'ın toplumun çeşitli kesimlerince oluşturulacak heyetlerle görüşmesinin sağlanması istendi

Çözüm sürecine destek amacıyla düzenlenen ve önceki gün biten "Demokrasi ve Barış Konferansı" sonuç bildirisi dün açıklandı. Sonuç bildirisi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan, TBMM Başkancı Cemil Çiçek'in yanı sıra diğer siyasi partilere de gönderilecek. Bildirinin gecikmesine neden olan "Kürt halk önderi" ifadesi toplumsal tepkiye yol açabileceği kaygısıyla "Sayın Öcalan" olarak değiştirildi. Bildiride, Abdullah Öcalan'ın 'sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının' sağlanması ve toplumun çeşitli kesimlerinden oluşan heyetlerle iletişim imkanlarının oluşturulması da talep edildi. Çözüm ve barış sürecinin önemli bir aşamada olduğu vurgusu yapılan bildiride, "Kürt sorunun çözüm süreci desteklenmeli, geliştirilmeli. Kalıcı barış için çoğulcu, eşitlikçi ve özgürlükçü bir demokrasi bütün kurumlarıyla oluşturulmalı" denildi.

TOPLUMSAL BİRLİK ÇAĞRISI
Çözüm için toplumsal birlik çağrısının yapıldığı bildiride "Halkların dil, kültür, inanç ve kimlik hakları evrenseldir. Bunlar bir pazarlık konusu haline getirilemez. Bu hakların eşit yurttaş olmanın gereği sayıldığını vurguluyoruz. Gerçek barış için geçmişle yüzleşilmeli. Parlamento'da sürecin ruhuna uygun bir çalışma temposu, tarzı ve dili oluşturulmalı. Bütün siyasi partiler de destek vermeli " çağrısı yapıldı. Bildiride, Akil İnsanlar Heyeti'nin sadece hükümete bilgi ve rapor sunmasının doğru olmadığı ifade edilerek, bütün siyasi partiler ve kamuoyu ile paylaşılması çağrısı yapıldı. Bildiriye gay ve transeksüelleri simgeleyen "LGBT'liler" ifadesi eklendi.

BDP'DE SEÇİM HAZIRLIĞI
AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'na sunulan raporda yüzde 8.5 oy oranı görünen BDP, kendi yaptırdığı ankette yüzde 11 çıkınca, yerel seçimlere parti çatısı altında girmeyi gündeme aldı. BDP, Öcalan'ın da önerdiği "Halkların Demokratik Kongresi" altında seçime girme planını iptale hazırlanıyor. BDP son kararını, İmralı'ya gidecek olan 6'ncı heyetin öneriyi Öcalan'a iletmesinin ardından verecek.

AVRUPA'DAKİ KÜRTLER TOPLANIYOR
Brüksel'de düzenlenecek üçüncü konferans ise Avrupa'daki Kürt diyasporasını bir araya getirecek. Konferansta PKK dışındaki Kürt parti ve grupların önerileri kayıt altına alınacak. Erbil Konferansı ise, "dört parça" olarak isimlendirilen Türkiye, Irak, Suriye ve İran'daki Kürt örgüt ve grupları aynı masada buluşturacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Her kesimden heyet İmralı ile görüşebilsin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN