Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Zulme kayıtsız kalamayız'

Giriş Tarihi: 12.7.2013 21:57 Güncelleme Tarihi: 12.7.2013 22:23
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bingöl'de iftar sonrasında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

İşte Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

MEVLANA'NIN SÖZÜ

Sabır, acziyet demek değildir. Bizler için sabır dikilen bir fidanın boy vermesini beklemek gibidir. Sabır aslında ileri görüşlülük geleceği düşünmek hayal etmek ve geleceği inşa etmek demektedir. Mevlana ne güzel söylemiş: "Açlığa sabredersin adı oruç olur. Acıya sabredersin metanet olur. İnsanlara sabredersin adı hoşgörü olur. Özleme sabredersin adı hasret olur. Sevgiye sabredersin adı aşk olur."

"HALKIN İRADESİ KARŞISINDA AYAKTA DURAMADILAR"

İşte biz de böyle bir sabır içerisindeyiz. Bugüne kadar çok baskı ve provakasyon gördük. Çok hakaret işittik. Ama metanetle bunların hepsinin üstünden sabrederek geldik. Dik durarak ülkemizi, milletimizi selamete erdirdik. Sabreden zafere erişir. Demokratik hayatımız boyunca birçok darbe yaşandı. Hiçbir darbenin ve muhtıranın uzun vadede halkın iradesi karşısında ayakta duramadığını gördük. Biz kardeşliği çıkara dayalı bir ortaklık olarak görmeyiz. Aziz milletimiz bu konuda kardeşlik dersi vermiş, her türden etnik kimlik ayrımını benliğinden söküp atan milletimiz, kardeşinin acısını paylaşmıştır.

"ZULME KAYITSIZ KALAMAYIZ"

Suriye'de bombalar altında iftar açan, Mısır'da askeri darbeye maruz kalan kardeşlerimizin acısını yaşıyoruz. Dış politika konusunda akıl verenler var. 'Türkiye'nin dış politikası iflas etmiştir' diyorlar. Sınır komşularımızda yaşanan zülme kayıtsız kalamayız. Biz dilsiz şeytanlar gibi olamayız. Kardeşlerimiz acı çekerken 'aman sende' diyemeyiz. Ya elimizle ya da dilimizle müdahale edeceğiz. Birileri dolarları avroları görerek kuyruğa girebilir. Biz dolar avro için kuyruğa girmedik.

Çözüm sürecinde sabotajlar, provokasyonlar yaşansa da üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz.

"OLAYLARI MEYDANLARA GETİRENLERE SORUYORUM"


Son zamanlardaki olayları meydana getirenlere soruyorum: Neye dayanarak bu adımları attılar? Neleri yoktu? Eğer bunlar öğrenci ise ne şikayetleri vardı? Onlar bize sürekli burs sorunlarıyla geliyorlardı. Bursu, kişi başı 480 liraya çıkardık. Böyle bir iktidar anlayışı varken bu iktidarın karşısında camı çerçeveyi indiren bir anlayış var. Bu zihniyet, medeni olamaz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Zulme kayıtsız kalamayız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN