Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte palalı saldırgana istenen ceza

Gezi olaylarındaki palalı saldırıyla ilgili iddianame hazırlandı.

Giriş Tarihi: 31.7.2013 11:31 Güncelleme Tarihi: 31.7.2013 14:10
Taksim Talimhane'de Gezi Parkı protestolarına katılanlara palayla saldıran Sabri Ç. hakkında iddianame hazırlandı. Fas'a kaçan ve hakkında yakalama kararı çıkarılan Sabri Ç. hakkında 27 yıla kadar hapis cezası istendi.

Taksim'de izinsiz gösteri yapan gruptakilere palayla saldıran Sabri Çelebi'nin de aralarında bulunduğu 4 şüpheli hakkındaki soruşturma tamamlandı. Şüpheliler hakkında 9 yıl 9 aydan, 27'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Veysi Büyükkılıç tarafından hazırlanan ve İstanbul Asliye Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede, Sabri Çelebi'nin de bulunduğu 4 şüpheli ile biri polis, 3 müşteki yer alıyor. Olayın anlatıldığı iddianamede, 6 Temmuz'da Gezi Parkı ile ilgili Taksim Meydanı ve çevresinde toplanan kişilerin eylem yaptığı ve bu gruba polisin dağılmaları yönünde uyarıda bulunduğu, ancak gruptakilerin uyarıları dikkate almadığı ifade edilerek, polisin gruba müdahelesi sonucu gruptakilerin ara sokaklara yöneldikleri kaydeildi.

Bu sırada şüpheliler Ahmet Girgin, Şeyhmus Kırmızı, Murat Ertik ve Sabri Çelebi'nin ara sokaktaki göstericilere sopa ve satırlarla saldırmaya
başladığı anlatılan iddianamede, polisin iki grup arasındaki çatışmayı önlemek ve gösteri yapan kişilerin zarar görmemesi için, çevik kuvvet şube müdürlüğünde görevli müşteki Kayhan Şahan'ın şüphelilere müdahale etmeye başladığı belirtildi.

Müdahale sırasında şüphelilerin polise karşı direndiği vurgulanan iddianamede, bu müdahale esnasında müşteki polis Şahan'ın yaralandığı, gösteri yapan diğer iki müştekinin de şüpheliler tarafından bıçaklanarak tıbbi müdahele ile giderilebilecek nitelikte yaralandıkları belirtildi.

Şüpheli Sabri Çelebi'nin beyanlarına da yer verilen iddianamede, Çelebi'nin Gezi Parkı olayları nedeniyle ekonomik olarak sıkıntı yaşadığını, iş
yerine zarar vermelerini engellemek ve korkutmak için et kıymakta kullanılan "zırh" diye tabir edilen aleti eline aldığını söylediği belirtildi. Şüpheli Sabri Çelebi'nin yanında bulunan şüpheli Murat Erik'in de göstericilere döner bıçağı ile saldırdığı kaydedilen iddianamede, diğer şüphelinin de Sabri Çelebi'nin yanında çalıştığı ve onların da gösteri yapan gruba saldırdığı ifade edildi.

Hakkında yakalama kararı bulunan ve Fas'a gittiği belirtilen şüpheli Sabri Çelebi ile haklarında adli kontrol kararı bulunan diğer 3 şüpheli hakkında "kasten yaralama", "görevli memura direnme ve memura karşı silahla (bıçakla) yaralama" ve şahıslara karşı yaralama suçlarını işlediklerinin tespit edildiği vurgulanan iddianamede, bütün şüpheliler hakkında 9 yıl 9 aydan, 27'şer yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları talep edildi.

TÜRKİYE'YE DÖNMEKTEN VAZGEÇTİ

Gezi Parkı protestoları sırasında Talimhane'de polis müdahalesinden kaçan eylemcilere palayla saldıran ve hakkında yakalama kararı çıkmasından bir gün önce ailesiyle eşinin memleketi Fas'a giden Sabri Ç., Türkiye'ye dönüşünü iptal ettirdi.

Tunus'a gittikten sonra hakkında 'Türkiye'den kaçtı. Bir daha Türkiye'ye dönmeyecek' iddiaları üzerine avukatı aracılığıyla kaçmadığını ve yakında Türkiye'ye döneceğini açıklayan Sabri Ç., dönüş biletini iptal etti. En son dönüş tarihini 10 Ağustos tarihinden 22 Temmuz tarihine çeken ancak son anda uçağa binmekten vazgeçen Sabri Ç., Türkiye'ye dönmek için yaptırdığı tüm rezervasyonlarını iptal etti. Son olarak dönüş rezervasyonlarını 13 Ağustos tarihine yaptıran Sabri Ç., bu rezervasyonunu da iptal ettirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte palalı saldırgana istenen ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN