Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meydanlarımız Tahrir olmayacak

Trabzon'da halka seslenen Başbakan Erdoğan, "Gezi buralara gelebildi mi?" diye sordu ve ekledi: "Bizim meydanlarımız ikinci Tahrir değil, Adeviyye olacak"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "İnşallah bizim ülkemizin meydanları ikinci Tahrir olmayacak. Adeviyye olacak" dedi. Bazı açılışlar için dün memleketi Rize'ye giden Erdoğan, saatlerce önceden kendisini Trabzon Havaalanı'nda bekleyen kalabalığa parti otobüsünden konuştu. Vatandaşlara, "Sizler uzun ince bir yolun, meşakkatli bir yolun vefalı dostlarısınız" sözleriyle seslenen Erdoğan şu mesajları verdi:
Yola çıktığımızdan bu yana 12 yıl oldu. Sizler hiçbir zaman sapma yapmadınız. Bu hareket hep güçlenerek geldi, hep büyüyürek geldi. Tabii sizlerle bu buluşmayı adeta Rabia Meydanı'nın bir uzantısı olarak Trabzon Havalimanı'nda yapıyoruz
Sizler Rabia'daki şehitlerin izindesiniz. İnanıyorum ki sizler Rabia Meydanı'nda tankların, topların karşısında, helikopterlerin yağdırdığı o mermiler karşısında iman dolu göğsünü geren, ellerinde bir silah dahi olmayan insanların, o kardeşlerimizin yanındasınız. Onların elinde silah yoktu, onların elinde bir bıçak dahi yoktu ama onlar inançlarıyla, Akif'in ifade ettiği gibi, 'İmandır o cevherdir ki İlahi ne büyüktür, imansız olan yürek sinede yüktür' diye yürüdüler.
Kardeşlerim bütün bu oluşumlar bu gelişmeler aslında güçlü bir Türkiye'nin demokrasinin egemenliğinin kayıtsız şartsız milette ait olduğunu gösteren Türkiye'yi hazmedemeyenlerin projeleridir. Fakat bütün bu projeler nasıl Gezi'de geri teptiyse, bilesiniz ki yine geri tepecek. İşte Trabzon'a Gezi gelebildi mi, Giresun'a, Ordu'ya gelebildi mi? Samsun'a gelebildi mi? Rize'ye gelebildi mi? Neden? Çünkü aklıselimin yolu tektir.
Soruyorlar, 'özgürlük istiyoruz' diyorlar. Ben de soruyorum, 10 yıl önce bu ülkede özgürlük adına ne vardı, bugün neredeyiz? İstediği gibi yazıyorlar, çiziyorlar, Başbakana istediği gibi hakaret ediyorlar, hala özgürlük diyorlar. İşte o sosyal medyada yapılanları biliyorsunuz, küfürlere varıncaya kadar, hakaretleri kendileri için özgürlük telakki eden zavallılar bunlar.
Ama onlar ne yaparsa yapsınlar, biz, bize "diktatör" diyenlere diyoruz ki buyurun Suriye'ye. Eğer diktatör görmek istiyorsanız, 100 bin insan katletti 2,5 senede. Diktatörlüğü öğrenmek istiyorsan, diktatörün olduğu bir ülkede diktatöre bile diktatör diyemezsin. Sallandırırlar.
İşte aynı şeyi Rabia'da, Esma'da görüyoruz. 17 yaşındaki Esma'yı sniper silahıyla vurdular. Onunla hedef telakki ettiler, öyle şehit ettiler. İşte dün de babasını içeri aldılar.
İnşallah bizim ülkemizin meydanları ikinci Tahrir olmayacak. Adeviyye olacak, Rabia olacak, Mansuriye olacak, İskenderiye olacak, demokrasinin egemen olduğu meydanlar olacak. Bu meydanlarda söz olacak, muhabbet olacak.

MEMLEKETİ RİZE'DE
Başbakan Erdoğan Trabzon'daki konuşmasının ardından memleketi Rize'ye geçti. Erdoğan, belediye binası önünde toplanan kalabalığa yaptığı konuşmada Rabia işareti yaparak, "İnşallah bu selam barışın simgesi olsun. İnşallah bu selam diktatörlerin sonu olsun" dedi. Erdoğan, daha sonra geçtiği baba ocağı Güneysu ilçesinde hemşehrileri tarafından karşılandı. Erdoğan, bugün saat 13.00'te Rize Valiliği önünde toplu açılış töreninde tüm Türkiye'ye sesleneceğini hatırlatarak, "Milli İradeye saygıyı da Rize'de gerçekleştireceğiz. Sevgili hemşehrilerimi, ana baba ocağındaki kardeşlerimi en kalbi duygularımla selamlıyorum" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meydanlarımız Tahrir olmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN