Önümüzdeki 6 gün çok riskli

Giriş Tarihi: 6.9.2013 11:56 Güncelleme Tarihi: 6.9.2013 13:25

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ülkenin güney, batı ve Marmara bölgelerinin Perşembe gününden itibaren 6 gün süreyle orman yangınları açısından oldukça yüksek risk taşıdığını söyledi.

Orman Genel Müdürlüğü'nce her yıl ortalama 4 bin anız ve kırsal alan yangınına müdahale edildiğini, ayrıca orman yangınlarının yüzde 90'ının insan hatasından kaynaklandığını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, 'Özellikle rüzgarın şiddetli olduğu zamanlarda çıkan anız ve kırsal alan yangınları bazen ormanlarla birlikte yerleşim yerlerini, köyleri, tatil sitelerini de tehdit etmektedir. Bu yüzden hava şartlarının yangına sebep olduğu, özellikle rüzgarın şiddetli ve nisbi nemin düşük olduğu günlerde anız yakılmaması, orman içerisinde ve yakın yerlerde vatandaşlarımızın ateşle ilgili faaliyetlerden uzak durmaları gerekmektedir' diye konuştu.

VALİLİKLER UYARILDI
Bakan Eroğlu, orman yangınlarına sebebiyet verenlerle alakalı valiliklere genelge gönderildiğini de vurgulayarak, "Orman yangınlarına sebebiyet verenler tespit edilerek kanunda öngörülen cezai müeyyideler uygulanacak ve meydana gelen zarar kendilerinden tazmin edilecek" dedi.

"ÖNÜMÜZDEKİ 6 GÜN OLDUKÇA RİSKLİ"
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan verilere göre ülkemizin güney, batı ve Marmara bölgelerinde Perşembe gününden itibaren 6 gün süreyle orman yangınları açısından oldukça yüksek risk taşıdığını ifade eden Eroğlu, orman yangınları ile mücadele konusunda kamuoyunun tekrar uyarılması ihtiyacı duyulduğunun altını çizdi.

Bu kapsamda orman yangınına ya da kırsal alan yangınına sebebiyet verebilecek her türlü piknik ateşi, anız, artık ve çöplük ateşi yakılmaması gerektiğini vurgulayan Bakan Eroğlu, şöyle devam etti:

'Vatandaşlarımızın orman yangınları riski konusunda bilgilendirilmesi ve uyarılması noktasında orman teşkilatına talimat verdim. Diğer yandan orman yangınından haberdar olan vatandaşlarımızın, ALO 177 Orman Yangını İhbar Hattını arayarak orman teşkilatına haber vermesi yangınlara kısa sürede müdahale edilmesi ve söndürülmesi açısından büyük önem arz ediyor.'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önümüzdeki 6 gün çok riskli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN