Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Açıklanan bu paket yaraya derman olmaz'

Kılıçdaroğlu, demokratikleşme paketinin 11 yıllık demokrasi erozyonuna çare olamayacağını söyledi. CHP lideri değerlendirmesinde pakette yer alan kamuda başörtüsü serbestisinden ise hiç söz etmedi

Giriş Tarihi: 2.10.2013
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, demokratikleşme paketini dün parti genel merkezinde basın toplantısıyla değerlendirdi. CHP liderinin, 'kamuda başörtüsü özgürlüğü'ne yönelik değerlendirmede bulunmaması dikkat çekti. CHP Lideri, şunları söyledi:
ATATÜRK, İNÖNÜ VE ECEVİT'E TEŞEKKÜR: Millet egemenliği kolay kazanmadı. Bunu bize kimse lütfetmedi. Bu devrimleri milletimizle birlikte gerçekleştiren Mustafa Kemal Atatürk'ü ve tüm arkadaşlarını saygıyla, şükranla rahmetle yad ediyorum. 1946'da yeni bir devrim daha yaptık. Halkımızla el ele çok partili siyasi hayatın önünü açtık. Bu büyük devrimin altında imzası olan, bize çok partili hayatı kazandıran İsmet İnönü'yü de rahmetle, şükranla yad ediyorum. 1970'li yıllarda, en yüce değer olan emeğin yanında durduk. Buradan bu büyük devrime imza atan Bülent Ecevit'i de bir kez daha rahmetle yad ediyorum.
DEMOKRASİ EROZYONU: 11 yılda Türkiye demokrasisi büyük bir erozyon yaşadı. Bu paket bu yaraya derman olur mu? Bu paket bu yaraya derman olmaz. KENAN EVREN GİBİ: Sayın başbakanın salona girişine bakın, Kenan Evren nasıl açıklıyorsa aynı model üzerinden kendi açıklıyor. Birinin apoletleri var, diğerinin apoletleri yok. Bu paketin hazırlanışı bile demokrasiye aykırı.
ÖNERİLERİMİZİN KÖTÜ KOPYASI: Karşımıza çıkanların büyük bölümü bizim önerilerimizin kötü bir kopyası. Karşımızda bütün dünyanın diktatör olarak tescil ettiği bir başbakan ve onun elinden çıkan bir paket var.
YÜZDE 3'Ü GETİR DESTEK VERELİM: Gerçekten demokrasiyi getirmek istiyorsan, getir yüzde 10'u. Yüzde 3 mü yaparsın, 5 mi yaparsın hemen kabul edelim. Türkiye'nin sorunları makyajla çözülmez. Bu paket çoğunlukçu otoriter rejimi pekiştirmek için getirilen bir pakettir.

ÖNCE BALBAY'A ZİYARET
CHP lideri Kılıçdaroğlu dün Meclis'in yeni yasama yılı açılışından önce Sincan Cezaevi'ndeki İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, programında olmasına karşın MHP'li Engin Alan'ı duruşmaya çıkacak olması nedeniyle ziyaret edemedi. Kılıçdaroğlu ziyaret sonrası "Yeni yasama yılını hapishanede açtık. Halkın oyuyla seçilen bir milletvekili uzun süredir tutuklu. Biliyorsunuz, 7 milletvekili şu anda tutuklu. Demokrasi paketinde ben tutuklu milletvekilleriyle ilgili de birkaç cümlenin olabileceğini düşünüyordum. Ama bu olmadı" dedi.

HABERAL'IN YEMİNİ BUGÜN
CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'ın yemini bugüne ertelendi. CHP Grubu tarafından TBMM'ye yapılan başvuruda Haberal'ın dün için yemin etmesi istendi. TBMM Başkanlığı da kabul etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuşmasının ardından yemin etmesi beklenen Haberal'ı izlemek üzere Zonguldak'tan çok sayıda konuğunun geleceği, TBMM'nin açılış günündeki ziyaretçi yasağı nedeniyle yeminin ertelendiği kaydedildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Açıklanan bu paket yaraya derman olmaz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN