Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çandar’a Başdanışman Aydın cevap verdi

Giriş Tarihi: 25.10.2013 17:59
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı Ertan Aydın, dünyaca ünlü Project Syndicate'te yayınladığı yazısına Cengiz Çandar'ın getirdiği "Nazi Almanyası" benzetmesine sert yanıt verdi. Yazısında "berbat, yanıltıcı, çarpıtıcı propaganda makalesi" ifadelerine ve Hitler'in sağ kolu Goebbels benzetmesine yer veren Çandar'a "bu kadar seviyesiz bir yazı beklemezdim" diyen Aydın, şu açıklamayı yaptı:

TERBİYESİZ BENZETME

"Açıkçası, 80li yıllarda Orta Doğu üzerine yazdığı yazılarını ilgiyle okuduğumuz, özellikle Filistin davası hakkındaki verdiği haberleriyle o zamanlar hepimizin takdirini kazanmış bir gazeteci olan Cengiz Çandar'dan bu kadar seviyesiz bir yazı beklemezdim. Benim o makalede yazdığım tahlillerin muhtevası konusunda hiçbir eleştiri getiremeden, hükümete olan kininden yola çıkarak, kim olduğu belli olmayan bir okuyucunun terbiyesiz bir benzetmesini aktarması gazetecilik ahlakına yakışmayan bir tavırdır."

KÜFÜRLÜ ÜSLUPTAN KURTULAMADILAR

"Maalesef bazı aydın ve gazetecilerimiz hala eski Türkiye'nin ve soğuk savaş döneminin kutuplaştırıcı ruh halinden ve 1970'li yılların sağ-sol sokak çatışmasındaki küfürlü üsluptan bir türlü kurtulamıyorlar. Bu saldırgan ve ölçüsüz tavırları ve tükenmişliklerine rağmen, saygı görmeyi bekliyorlar. Bu hayali beklentileri karşılık bulmayınca daha da çaresiz bir saldırgan üsluba başvuruyorlar."

MANİDAR TEPKİ

"Maalesef yeni Türkiye'nin çoğulcu demokrasisine ve vesayetten kurtuluşuna tahammül gösteremeyen bu kişiler, ülke içindeki itibarsızlıklarını telafi etmek için tüm enerjilerini yurt dışındaki Türkiye analizlerini ve algılarını menfi olarak şekillendirmeye harcıyorlar. Cengiz Çandar'ın, gazetecilik etik kurallarını çok iyi bilmesine rağmen böyle niteliksiz bir tepki vermesi bu bakımdan da oldukça manidardır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çandar’a Başdanışman Aydın cevap verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN