Gül: Yangın komşumuzda ise...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İslam alemini ilgilendiren sorunlara çözüm aranması gerektiğine dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 20.11.2013 11:34 Güncelleme Tarihi: 20.11.2013 11:34
Gül, 'Yangın evimizdeyse, komşumuzdaysa; söndürmek herkesten önce bizim meselemizdir. Aksi halde yaşanacakların maliyeti, hepimiz için çok büyük olacaktır. Bu yüzden, tüm üye ülkeleri bizim sorunlarımıza, 'bize ait çözümler' getirilmesi için çabalarını arttırmaya davet ediyorum.' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İslam İş Birliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) 29'uncu toplantısının açılışına katıldı. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Gül yaptı. Dünyada siyasi ve ekonomik çalkantıların sürdüğünü belirten Gül, 'İslam alemi, bu zorluklardan ziyadesiyle etkilenmektedir. Bir yandan, küresel ekonomik krizin beraberinde getirdiği durgunluk, işsizlik ve yoksulluk gibi sorunlarla karşı karşıyayız. Kriz, zengin ile fakir arasındaki makasın giderek açılmasına yol açmaktadır. Bunun, toplumsal etkileriyle baş etmek zorundayız. Diğer yandan, İslam 'leminin bir kısmı alevler içindedir ve her gün yüreklerimizi dağlayan görüntülerle karşı karşıyayız. 2003 yılında Tahran'da düzenlenen İİT toplantısında belirttiğim gibi, kronikleşen iyi yönetişim, adalet ve özgürlük açığı, İslam alemindeki bazı rejimlerin sonunu getirmiş, bazılarının da çatırdamasına yol açmıştır.' diye konuştu.

Kardeş ülke halklarının bir bölümünde iç çatışma ve çekişmelerin tüm şiddetiyle sürdüğüne dikkat çeken Gül, 'Yanı başımızda, Suriye'deki iç savaş bir milletin kendi kendini tüketmesine yol açmaktadır. Yaklaşık üç yıldan bu yana devam eden Suriye'deki iç savaş sonucunda 100 binden fazla insan hayatını kaybetmiştir. Milyonlarca insan evlerini, yurtlarını ve yakınlarını terk ederek komşu ülkelere göç etmiştir.' şeklinde konuştu.

Gelişmeleri hüzünlü bir şekilde takip ettiklerini belirten Gül, şöyle devam etti: 'Yüreklerimiz burkularak takip etmekteyiz. Çatışma ortamında nefretle yetişen nesiller, şimdiden gelecekteki çatışmaların tarafı haline getirilmekte ve kısır bir döngünün parçası olmaktadır. Bu tür sorunların çözümü için üye ülkelerimize daha fazla sorumluluk düşmektedir. Şayet İslam alemini ilgilendiren sorunlara biz çözüm arayıp getirmezsek, başkaları kendi çözümlerini dayatacaktır. Evimizi düzene koymak, herkesten önce bizim sorumluluğumuzdur. Yangın evimizdeyse, komşumuzdaysa; söndürmek herkesten önce bizim meselemizdir. Aksi halde yaşanacakların maliyeti, hepimiz için çok büyük olacaktır. Bu yüzden, tüm üye ülkeleri 'bizim sorunlarımıza', 'bize ait çözümler' getirilmesi için çabalarını arttırmaya davet ediyorum.'

İSEDAK'ın öneminin, bu şartlar altında daha da arttığını ifade eden Gül, 'İSEDAK, hiç şüphesiz, son dönemde karşılaştığımız ekonomik ve sosyal sıkıntıların aşılmasına yardımcı olacak enstrümanların geliştirileceği en doğru adrestir. Yapılması gereken ilk iş, İSEDAK ülkeleri arasındaki sermaye hareketliliğini arttırmaktır. Daha yalın bir ifadeyle, sermayedarlar ile yeni iş, üretim ve yatırımlar için sermayeye ihtiyaç duyanları biraraya getirmektir. Bu doğrultudaki gayretlerimizin neden yoğunlaştırılması gerektiğini, bazı istatistiki verilere dayanarak anlatmak istiyorum. Halihazırda İSEDAK ülkeleri, dünya genelindeki Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımlarının sadece yüzde 10'unu cezbedebilmektedir. Bu oran, gelişmiş ülkelerde yüzde 42'dir.' diye konuştu.

Müslümanlarla ilgili temelsiz önyargıların devam ettiğine dikkat çeken Gül, 'Yüce Dinimiz ve Müslümanlarla ilgili temelsiz önyargıları körükleyen İslamofobi ciddi bir sorun olarak varlığını sürdürmektedir. Bu sorunun devamında, kasıtlı kara propaganda faaliyetleri kadar, maalesef bir kısım karanlık ruhlu şahıs ve mahfillerin, mukaddes İslami değerlerimizi, kendi emellerine alet ederek yürüttükleri şiddet ve terör eylemlerinin payı da büyüktür. Sevgi, hoşgörü ve uzlaşma dini olan İslam ile maşeri vicdanda mahkum edilen terörü yan yana getirenlere malzeme veren her türlü sapkınlığa karşı mücadele etmeliyiz. Bizim dinimiz, bir kişiyi haksız yere öldürmekle, bütün insanları öldürmeyi birbirine eş tutmaktadır. Şunu mutlaka zihinlere ve yüreklere kazımalıyız: 'İslam'da teröre yer yoktur.' şeklinde sözlerine söz verdi.

Gül, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, İran Büyükelçiliği'ne yapılan bombalı saldırıdan dolayı, toplantıya katılan İranlı temsilcilere başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül: Yangın komşumuzda ise...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN