Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Maraş katliamı dosyaları açılsın'

Kahramanmaraş olaylarının 35'inci yıldönümünde STK temsilcileri, olayların aydınlatılması için dosyanın yeniden açılmasını talep etti

Giriş Tarihi: 22.12.2013
Kahramanmaraş olaylarının 35'inci yıl anması olaylı geçti. Polis ve jandarma ekipleri, dışarıdan gelenlerin kente girmesini engellemek için, Gaziantep, Adana, Kayseri ve Adıyaman girişlerinde TOMA ve panzerlerle kontrol noktaları oluşturdu. Polis helikopteri havadan 14 ayrı noktaya yerleştirilen kameralarda polis merkezine canlı görüntü aktarıldı. Kentteki Aleviler ise Erenler Kültür ve Dayanışma Derneği'nde toplandı. Aralarında Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Bedir, Pirsultam Abdal Kültür derneği Genel Başkanı Cemal Bülbül, Hacı Bektaş Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez,Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Turgut Öker, Britanya Alevi Kültür Derneği Başkanı İsrafil Erbil ve İsviçre Alevi Federasyonu Başkanı Zeynel Özel ile birlikte bir grup yapımına başlanan kentin ilk cemevinin inşaat alanına topluca yürüdü. Erenler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Müslüm İbili, "Biz 35 yıl önce bu topraklarda katledilenleri anmak, gerçek katillerin yargılanmalarını sağlamak için katliam dosyalarının yeniden açılması suçluların bulunması ve yargılanmasını sağlamak için buradayız. Ne yarayı kaşımaya ne kin ve nefret duygularını körüklemek ne de barış sürecine gölge düşürmek için toplanmadık. Amacımız ülkemizde bir daha böyle vahşetler ve katliamlar yaşanmasını önlemek" dedi.

ŞANLIURFA'DA PROTESTO
Şanlıurfa'da da 200 kişilik Emek ve Demokrasi Platformu üyesi bileşenlerinden oluşan bir grup, yaptıkları basın açıklamasıyla katliamı protesto etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Maraş katliamı dosyaları açılsın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN