Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağar için kritik gün Perşembe

AYM, Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yapılan başvuruyu 26 Aralık Perşembe günü esastan görüşerek karara bağlayacak.

Giriş Tarihi: 23.12.2013 15:12 Güncelleme Tarihi: 23.12.2013 15:14
Anayasa Mahkemesi, Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesinin, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un "denetimli serbestlikle tahliye olanların yeniden soruşturma veya kovuşturma geçirmesi halinde cezaevine geri dönmelerini" öngören maddesinin iptali istemiyle yaptığı başvuruyu 26 Aralık Perşembe günü esastan görüşerek karara bağlayacak. Böylece, bu hükmün iptali istemiyle yapılan başvuru sonuçlanıncaya kadar infazı durdurulan Mehmet Ağar hakkında da karar verilmiş olacak.

Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesinin, başka bir hükümlüyle ilgili baktığı davada, 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a, 6291 sayılı Kanun'un 1. Maddesiyle eklenen 105/A maddesinin (7) numaralı fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Başvuruyla ilgili ilk incelemesini yapan Anayasa Mahkemesi, iptal istemini 26 Aralık Perşembe günü esastan görüşerek karara bağlayacak.

AĞAR'IN İNFAZI DURMUŞTU

Mehmet Ağar, Susurluk Davası kapsamında hapis cezası almış ve Aydın'ın Yenipazar Cezaevinde 1 yıl kaldıktan sonra denetimli serbestlik hükümlerinden yararlanarak çıkmıştı.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesince Altındağ Nüfus Müdürü Macit Baskın'ın 1993'te öldürülmesiyle ilgili iddianamenin kabul edilmesi üzerine Mehmet Ağar hakkındaki denetimli serbestlik uygulaması kaldırılmıştı. Bunun üzerine Muğla İnfaz Hakimliği, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun gereğince Mehmet Ağar'ın tekrar kapalı ceza infaz kurumuna gönderilmesine karar vermişti.

Bu karara, Ağar'ın avukatlarının yaptığı itirazı değerlendiren Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Ağar hakkındaki "infazın durdurulmasına" karar vermiş ve infaz hakimliğinin kararına dayanak gösterilen kanun maddesinin ilgili bendlerinin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurmuştu. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, ileride telafisi mümkün olmayan zararların meydana gelmesini önlemek amacıyla Ağar hakkındaki infazın, Anayasa'ya aykırılık itirazı sonuçlanıncaya kadar durdurulmasına karar vermişti.

Bu başvurunun ilk incelemesini yapan Anayasa Mahkemesi, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin yetkisizliği nedeniyle başvuruyu reddetmişti. Yüksek Mahkeme, itiraz konusu kuralın infazla ilgili olduğuna, bu nedenle başvuruyu ancak infaz hakimliğinin yapabileceğine hükmetmişti.

KANUN NE GETİRİYOR?

İptali istenen düzenlemeler, "Denetimli serbestlik tedbiri uygulanmaya başlanmasından önce işlediği iddia olunan ve cezasının üst sınırı 7 yıldan az olmayan bir suçtan dolayı soruşturma veya kovuşturmaya devam edilmesi, denetimli serbestlik tedbiri uygulanmaya başlandıktan sonra işlediği iddia olunan ve cezasının alt sınırı bir yıl veya daha fazla olan kasıtlı bir suçtan dolayı soruşturma veya kovuşturma başlatılması halinde, denetimli serbestlik müdürlüğünün talebi üzerine, infaz hakimi tarafından, hükümlünün kapalı ceza infaz kurumuna gönderilmesine karar verilir" hükmünü içeriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağar için kritik gün Perşembe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN