Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müsteşar yardımcısı da o savcının mağduru...

Türkiye'nin konuştuğu Savcı Muammer Akkaş'ın daha önce de Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Abdulkerim Emek'e operasyon yaptırdığı belirlendi. Emek ise 4.5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davadan beraat etti. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş tarafından Metro Turizm'in sahibi işadamı Galip Öztürk ve Başbakanlık Müşteşar Yardımcısı Abdülkerim Emek'in de aralarında bulunduğu 70 şüpheli hakkında çıkar amaçlı suç örgütü oluşturmak suçlamasıyla hazırlanan 377 sayfalık iddianame, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. İddianamede Galip Öztürk'ün 55 yıldan 145 yıla kadar, Abdülkerim Emek'in ise 1.5 yıldan 4.5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor. Emek iddianamede, 59 numaralı sanık olarak yer aldı.

SUÇLAMALAR AĞIR

Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Emek, örgüte yardımla, örgüt yöneticilerinin talimatlarını yerine getirmek, örgütün haksız çıkar elde etmesi için yardımcı olmakla suçlandı. Abdülkerim Emek'e yönelik suçlamalar arasında gelişmelerden örgüt yöneticilerine bilgi vermek, çıkar amaçlı örgütün üyesi olmamakla birlikte örgüte yardım etmek ve örgüt adına faaliyetlerde bulunmak da bulunuyordu. Emek'in, SPK üye ve 2. başkanlığı sırasında SPK kararlarını örgüt lehine etkilediği de yer aldı. Soruşturma için 3 Mayıs'ta şüpheli sıfatıyla ifadesi alınan Emek, "suçsuzum" dedi ve Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala'ya istifasını sundu. Çalışma arkadaşları hakkındaki iddialara inanmayıp onu bırakmak istemese de Emek guru incindiği gerekçesiyle görevi bırakmakta ısrar etti. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılama sonucu Abdulkerim Emek haklı çıktı ve beraat etti. Hakkındaki iddiaların gerçek olmadığı mahkeme kararıyla kesinleşti.

AKKAŞ'TAN 'TARAF'LI BİLDİRİ
Geçen hafta yazılı basın açıklamasını İstanbul Adalet Sarayı önünde bizzat dağıtan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş, ikinci açıklamasını koruması aracılığıyla odasına çağırdığı Taraf Gazetesi Muhabiri Aysun Yazıcı aracılığıyla yaptı. "Haksız iftiralara cevabımdır" başlıklı açıklamada, yürütmekte olduğu soruşturma hakkında "hiçbir kişi ya da kurumu hedef almadan soruşturmanın gizliliğini ihlal etmeyecek şekilde" yazılı açıklama yaptığını belirtti. "Farklı makamlar ve kişiler tarafından adeta bir linç kampanyası" başlatıldığını iddia eden Akkaş "yöneltilen suçlamaların hiçbirini kabul etmiyorum" dedi. Akkaş açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Önceki basın açıklamamda da soruşturmanın içeriği hakkında herhangi bir bilgiyi deşifre etmedim. Soruşturmanın gizliliğinin ihlal edilmesinin sorumluları mahkeme kararlarını icra etmeyenlerin içinde aranmalıdır. (...) Bugün hâlâ mahkeme tarafından dosyadaki delillere dayanılarak verilen arama ve gözaltına alma kararlarının infaz edilmemeye devam edildiğini, buna dayalı olarak delillerin karartıldığını ve bazı şüphelilerin kaçmış olabileceğini, adına yargı görevini icra ettiğimiz milletimin yanılmaz vicdanına sunuyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müsteşar yardımcısı da o savcının mağduru...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN