Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arınç: Kimse af beklentisi içinde olmasın

Giriş Tarihi: 3.1.2014 10:52 Güncelleme Tarihi: 3.1.2014 13:21

Genel affın gündemde olmadığını dile getiren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Kimse bir genel af beklentisi içinde olmasın” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, operasyon sonrası açıklama yapıyor. Arınç'ın açıklamasından öne çıkanlar:

"2014 yılının Türk siyasi hayatı için fevkalade önemli. Mahalli seçimler yenilenmiş olacak, 16 olan büyükşehir belediyesi 30'a çıktı. Bu büyükşehirlerde alınacak sonuç siyasi partilerin Türkiye'deki gücünün göstermesi bakımından önemli olacak.

Mahalli seçimlerdeki oyunun azalması için iktidar yıpratılmaya çalışılabilir. Cumhurbaşkanını ilk kez halk seçecek. Burada da başka hesaplar gündeme gelebilir.

11 yıldır oylarını sürekli artırarak iktidarda kalan bir parti olmadı. 2014 AK Parti için başarı yılı olacak. Sancılar olabilir, beklenmeyen olaylar farklı bir şekilde ortaya çıkabilir. Bu bir sınamadır.

Abartılıp köpürtülen haberlerin maksatlı olduğunu biliyoruz, ne kadar küçük bir cürüm işgal ettiğini de biliyoruz.

Arınç, açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TSK'nın suç duyurusunda bulumasıyla ilgili Arınç, "Yargılamanın iadesi hukukumuzda yer alıyor. Yargılamanın iadesi sadece bitmiş davalar için mümkündür. Bitmiş davalarla ilgili, hangisi olursa olsun, ceza muhakamesi kanununa baktığımızda o şartları taşıyorsa iade-i muhakeme isteyebilirler. Bu onun hukuk devletinde imkanıdır. Bir genel af beklentisi içinde olmasın kimse. Af kelimesi çok tehlikeli bir kelime. Herkeste büyük bir beklenti oluşturur bu, bizim için böyle bir şey yok.

Olaydan benim haberim yoktu, başvuruda bulunduklarını duydum. Başvurunun içeriği ile ilgili bilgi yok. Bazı avukatların sözleri var. Eğer gerçekten yargının bir şeye dikkat etmeleri gerektiğine inanmışlarsa bunun değerlendirilmesi gerekir. Biz adil bir yargılama olmasını geçmişten beri istiyoruz. Bu konuda benim sicilim temizdir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arınç: Kimse af beklentisi içinde olmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN