Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HSYK yasası için uzlaşma arayışı

HSYK yasa teklifiyle ilgili tartışmalar sürerken Cumhurbaşkanı Gül, Köşk'te muhalefet liderleri ve Başbakan Erdoğan'la görüştü. Düzenlemenin anayasa değişikliğiyle yapılması ağırlık kazandı

Giriş Tarihi: 14.1.2014
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısında değişiklik öngören kanun teklifiyle ilgili çalışmalar sürerken dün Köşk'te baş döndüren bir HSYK trafiği yaşandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Köşk'e davet ettiği muhalefet liderleriyle ayrı ayrı görüşerek görüşlerini dinledi. Gül, akşam da Başbakan Tayyip Erdoğan'la bir araya geldi. Gül'ün, muhalefet liderlerine, yaşanan sürece ilişkin herkesin sorumluluğu olduğunu hatırlattığı, "milli meseleler"in siyasetin üstünde olduğu mesajını verdiği öğrenildi. Görüşmelerin ardından, HSYK düzenlemesinin anayasa değişikliğiyle gerçekleştirilmesi formülü ağırlık kazandı.

KILIÇDAROĞLU'NDAN İKİ ŞART
Gül, ilk olarak saat 13.00'de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaklaşık 45 dakika süren bir görüşme yaptı. Çıkışta soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, HSYK için yapılması gereken Anayasa değişikliğine şartlı "evet" diyeceklerini söyledi. HSYK yasa teklifinin Türkiye'nin 90 yıllık demokrasi kazancını çöpe attığını ve bu konudaki endişelerini Cumhurbaşkanı'na aktardıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, sorunun çözümü için yapılabilecek anayasa değişikliği için iki ön koşulları olduğunu kaydetti. Kılıçdaroğlu, "Ön koşullar, HSYK teklifinin geri çekilmesi ve yolsuzluk soruşturmalarına hükümet tarafından engel olunmamasıdır. Bunların ikisi gerçekleşirse, 'bu konuda biz aynı duyarlılığı koruyacağız' denirse elbette ki bir anayasa değişikliği gündeme gelebilir" dedi. Kılıçdaroğlu, "Yargıya siyasal müdahaleleri engellemek istiyoruz. Yargının bağımsız ve tarafsız olmasını istiyoruz. AB standartlarında, Venedik Komisyonunun belirlediği ilkeler çerçevesinde bir HSYK olmasını istiyoruz. Yargıç güvencesi mutlaka anayasal güvenceye kavuşturulmalıdır" diye konuştu.

BAHÇELİ: BİZİ DEĞİL, İKTİDARI İKNA EDİN
Gül daha sonra saat 15.00'de MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüştü. Gül'ün yaklaşık 40 dakika süren görüşmede Bahçeli'ye Türkiye'nin milli meselelerinde izlediği tavrı hatırlattığı ve yine dikkatli hareket edilmesi gereken bir sürecin yaşandığını söylediği öğrenildi. Bahçeli'nin ise Gül'e "Bizi değil iktidarı ikna edin" mesajı verdiği belirtildi. Bahçeli'nin, "HSYK Yasası'nda yapılmak istenen değişiklikleri kabul etmiyoruz. Bu şekilde yapılacak değişikliklerin yargıya müdahale anlamına geleceğini düşünüyoruz. Yargıya müdahale edilmesi için güçler ayrılığına zarar verir. Cumhurbaşkanı olarak bu konuda inisiyatif kullanmalısınız" şeklinde görüşlerini ilettiği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Gül tarafından saat 18.00'de kabul edilen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise mevcut tasarının geri çekilmesi gerektiğini belirterek, uzun tutukluluğun son bulacağı bir düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ TARTIŞILIYOR
Bu arada Gül'ün, Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmede HSYK'yla ilgili "Anayasa değişikliği yapılması konusunda ne düşünüyorsunuz?* sorusunu yönelttiği öğrenildi. Anayasa değişikliğinden yana tavır izlediği öğrenilen Gül'ün, bu konuda siyasi partilerin anlaşması gerektiği mesajı verdiği kaydedildi. Cumhurbaşkanı Gül'ün muhalefet liderleriyle yaptığı görüşmelerde dile getirilen görüşleri Başbakan Erdoğan'a ileteceği mesajı verdiği de belirtildi. Gül, daha sonra muhalefetle gerçekleştirdiği görüşmeleri değerlendirmek için Başbakan Erdoğan'ı kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık bir saat sürdü.

ÇANKAYA'DA GECE ZİRVESİ
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, muhalefet liderlerini davetinden önce, Başbakan Tayyip Erdoğan ile önceki gece de bir araya geldiği öğrenildi. Çankaya Köşkü'ndeki ikili zirvede HSYK yasasındaki değişik teklifinin değerlendirildiği öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HSYK yasası için uzlaşma arayışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN