Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'den hasta tutuklular için teklif

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, hasta olan tutuklu ve hükümlülerin, kamu hastanesi olan üniversite hastaneleri ile eğitim ve araştırma hastanelerinden de rapor alması için kanun teklifi verdi.

Giriş Tarihi: 16.1.2014 12:18
Tanal, TBMM Başkanlığına Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini sundu.

Teklife göre; geri bırakma kararı, Adli Tıp Kurumu, üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastanelerince düzenlenen ya da Adalet Bakanlığınca belirlenen tam teşekküllü hastanelerin sağlık kurullarınca düzenlenip Adli Tıp Kurumunca onaylanan rapor üzerine, infazın yapıldığı yer Cumhuriyet Başsavcılığınca verilecek. Geri bırakma kararı, mahkumun tabi olacağı yükümlülükler belirtilmek suretiyle kendisine ve yasal temsilcisine tebliğ edilecek. Mahkumun geri bırakma süresi içinde bulunacağı yer, kendisi veya yasal temsilcisi tarafından ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına bildirilecek.

Mahkumun sağlık durumu, geri bırakma kararını veren Cumhuriyet Başsavcılığınca veya onun istemi üzerine, bulunduğu veya tedavisinin yapıldığı yer Cumhuriyet Başsavcılığınca, sağlık raporunda belirtilen sürelere, bir süre bulunmadığı takdirde "birer yıllık" dönemlere göre usule uygun olarak incelettirilecek. İnceleme sonuçlarına göre geri bırakma kararını veren Cumhuriyet Başsavcılığınca, geri bırakmanın devam edip etmeyeceğine karar verilecek. Geri bırakma kararını veren Cumhuriyet Başsavcılığının istemi üzerine, mahkumun izlenmesine yönelik tedbirler, bildirimin yapıldığı yerde bulunan kolluk makam ve memurlarınca yerine getirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'den hasta tutuklular için teklif
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN