Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hilmioğlu'na Mouisel tahliyesi

Ergenekon davası tutuklusu kanser hastası Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, Anayasa Mahkemesi kararı ile tahliye edildi.

Yüksek Mahkeme, kararına dayanak olarak, AİHM'nin Mouisel/Fransa kararını aldı. 23 yıl hapis cezasına çarptırılan, ancak kararı henüz kesinleşmeyen Hilmioğlu, 16 Ocak'ta Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunmuş, Yüksek Mahkeme de "tam teşekküllü bir devlet hastanesinden yeni bir rapor alınmasını" istemişti. İ.Ü. Tıp Fakültesi'nin verdiği "Cezaevi koşullarında tutulması sakıncalıdır" raporu önceki gün Anayasa Mahkemesi'ne ulaştı. Yüksek Mahkeme'nin 2. Bölümü, Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluş Yasası'nın 49 ve Mahkeme İçtüzüğü'nün 73'üncü maddelerine göre, Hilmioğlu'nun "tedbiren tahliyesine" karar verdi. Yüksek Mahkeme, gerekçe olarak da AİHM'nin 2002'de verdiği Mouisel/Fransa kararını gösterdi. "Çeteyle silah ve adam kaçakçılığı yapmaktan" 15 yıl hapse mahkûm olan, ancak kansere yakalanan Jean Mouisel'in, "yaşam hakkının ihlali" gerekçesiyle başvurduğu AİHM "tahliye kararı" vermişti. Hilmioğlu, 5 yıldır tutuklu olduğu Silivri Cezaevi'nden dün akşam serbest bırakıldı.

TEKİN ADLİ TIP'A SEVK
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon davasında 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 117 yıl 10 ay hapis cezası alan emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin'in, sağlık sorunları nedeniyle Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmesine karar verdi. Tekin'in avukatı mahkemeye 'müvekkilinin pankreas kanseri olduğunu belirten dilekçe vermişti.

'EMSAL OLUŞTURSUN'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hilmioğlu'nun tahliyesini memnuniyetle karşıladığını belirterek şunları kaydetti: "Anayasa Mahkemesi'nin kararı çok geç kalmış bir tahliye kararı olsa da, bu kararın tıbbi, hukuki ve insani açıdan diğer tutuklu ve hükümlüler için de emsal alınmasını diliyorum."

ARINÇ: BEN İKİ YILDIR SÖYLÜYORDUM
Londra'da bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hilmioğlu'nun tahliyesine ilişkin "İyi ki Anayasa Mahkemesi var" dedi. Arınç "Ben en az 2 yıldır bu konu üzerinde duruyordum. Hilmioğlu gerçekten ciddi rahatsızlıkları olan bir insandı. Meseleye insani açıdan bakmamız gerekiyor. Biz hiç kimsenin hapiste çürümesini istemeyiz. İyi ki 12 Eylül referandumunda bireysel başvuru meselesini getirmişiz" diye konuştu.

İşte o konuşmanın tamamı:
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hilmioğlu'na Mouisel tahliyesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN