Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnanılmaz Başbuğ hatası

Giriş Tarihi: 1.3.2014 11:38

Türkiye paralel yapı tartışırken Genelkurmay Eski Başkanı İlker Başbuğ'la ilgili akıllara durgunluk veren bir olay ortaya çıktı.

Ergenekon'da müebbete çarptırılan Başbuğ, tahliye talebinde bulundu. Ancak İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, red kararı verdi. Bunun üzerine Başbuğ, 22 Ocak'ta Anayasa Mahkemesi'ne gitti.

Anayasa Mahkemesi de başvuruyla ilgili Adalet Bakanlığı'na görüşünü sordu. İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Zira bakanlık adına hazırlanan görüş yazısında tarih hatası yapıldı. Yazıda "Sanık hakkında 17 Nisan 2009 tarihli tutuklama sebeplerinin henüz ortadan kalkmamış olması" şeklinde bir ifadeye yer verildi. Oysa Başbuğ 6 Ocak 2012'de tutuklanmıştı. Hatalı yazıyı, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1'inci Daire Başkanı İbrahim Okur'un eşi Dr. Nurdan Okur'un hazırladığı ortaya çıktı.

HIZLA YÜKSELDİ
Okur'la ilgili skandal bununla da sınırlı kalmadı. Balyoz hükümlüsü bir grup asker, önceki gün yayınladıkları yazılı basın açıklamasında Adalet Bakanlığı'ndaki paralel yapıyı işaret etmişti. Askerler, Nurdan Okur'un Bakanlık adına Birleşmiş Milletler'e (BM) yanıltıcı yazı gönderdiğini açıklamıştı.

Fatih ULAŞ / TAKVİM
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnanılmaz Başbuğ hatası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN