Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ergenekon hâkimleri hakkında inceleme izni

Giriş Tarihi: 19.3.2014

Adalet Bakanı Bozdağ, Ergenekon davasının gerekçeli kararını 7 aydır tamamlamayan mahkeme heyetindeki 3 hâkim hakkında inceleme izni verdi

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3'üncü Dairesi, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hasan Hüseyin Özese ve üyeler Sedat Sami Haşıloğlu ve Hüsnü Çalmuk hakkında, "Ergenekon davası gerekçeli kararını hâlâ yazmadıkları" gerekçesiyle oy çokluğuyla inceleme kararı vererek, onay için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a göndermişti. Bozdağ, hâkimler hakkındaki inceleme kararını onayladı. Onayın ardından hâkimler hakkında müfettişler inceleme yapacak. Müfettişlerin incelemesi sonucu hazırladığı rapor uyarınca HSYK 3'üncü Dairesi, soruşturma gerekip gerekmediğine karar verecek. Daire soruşturma kararı verirse onay için Bozdağ'a gönderilecek. Bozdağ'ın onay vermesi durumunda hâkimler hakkındaki soruşturma işlemleri HSYK 2'nci Dairesi yürütülecek.

GEREKÇELİ KARAR İÇİN 15 GÜN
Özel yetkili mahkemeleri kaldıran Kanun'un 6 Mart'ta yürürlüğe girmesinin ardından gerekçesini yazmayan mahkemelere tanınan 15 günlük süre nedeniyle, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yaklaşık 7 aydır tamamlamadığı Ergenekon davası gerekçeli kararını 21 Mart'a kadar yazması gerekiyor. Bekir Bozdağ konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Gerekçeli karar umarız ki yeni yasanın verdiği 15 günlük süre içinde tamamlanır. Tamamlanmazsa hâkimler verdiği kararın gerekçesini yazmayarak karar verdikleri kişilerin aleyhine sonuç doğmasına yol açmışlardır. Bunun hukuki bir mesuliyeti elbette var" dedi.

SELAM SAVCILARI HAKKINDA DA İZİN ÇIKTI
Bekir Bozdağ, Selam Örgütü soruşturması kapsamında; aralarında siyasetçi, işadamı ve gazetecilerin de bulunduğu pekçok kişiyi dinledikleri iddia edilen savcılar Adem Özcan ile Adnan Çimen hakkında da inceleme izni verdi. İki savcı kendileri hakkında inceleme yapılması için HSYK'ya başvurmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ergenekon hâkimleri hakkında inceleme izni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN