'Paralel kablo' kesik bulundu

Giriş Tarihi: 19.3.2014

TİB'deki yönetim değişikliğiyle apar topar bazı kayıtları silen paralel ekibin, kurumdan çekilen gizli hattı son anda fiziken kestiği ortaya çıktı

Yasal dinlemeye uç veren Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) üzerinden yapılan yasa dışı dinlemeyle ilgili soruşturmada her geçen gün yeni bilgilere ulaşılıyor. Son olarak SABAH'ın gündeme getirdiği, "TİB kurulurken yasadışı dinleme için paralel hat çekilmiş" iddiasını doğrulayan yeni bir tespit yapıldı. TİB'deki yönetim değişikliği sırasında apar topar bir kısım kayıtları silen paralel ekibin kurumdan çekilen gizli hattı da son anda fiziken kestiği ancak bütünüyle ortadan kaldıramadığı anlaşıldı. TİB'de yapılan incelemede kesik kablo bulundu. Soruşturma yasal olarak MİT, Emniyet ve Jandarma'ya çekilen fiber optik hatların dışında Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı'na da gizli bir hat çekildiği iddiaları üzerine TİB'in yeni yönetimi tarafından başlatılmıştı.

FATURASIZ HAT KESİLMİŞ

Tüm kayıtları inceleyen TİB önce faturasız bir hat buldu. Teknik incelemeler sonrasında ucu kesilmiş ve logları silinmiş hatta ulaşıldı. Bulunan hatla ilgili bir inceleme başlatılırken, silinen log kayıtlarına ulaşılmaya çalışılacak. Ayrıca ucun gittiği merkez de tespit edilerek, yasal işlemlerin başlatılacağı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Paralel kablo' kesik bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN