Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cemaat'ten gurbetçiye himmet tuzağı

Giriş Tarihi: 20.3.2014 09:33 Güncelleme Tarihi: 20.3.2014 10:06

Paralel yapının etkin olduğu ülkelerde yatırım yapan Türk işadamları adeta haraca bağlandı.

Ödeme güçlüğü çeken işadamları battı. 'Himmet' adı altında toplanan milyon dolarların nereye gittiği bilinmiyor.

Derin örgütün, gurbetçi işadamlarından "himmet toplama" adı altında haraç aldığı belirlendi. Bulundukları ülkelerin bürokrasisinde söz sahibi olmalarının avantajını kullanan paralel yapının, Türk işadamlarından belli periyodlarla düzenledikleri toplantılarda yüklü miktarda para topladıkları ortaya çıktı.


KOBİ'LERDEN ÇEK!

Hangi işletmenin ne kadar "himmet" vereceğini belirleyen paralel yapının, ödeme güçlüğü çeken çoğu küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerini ise çek vermeye zorladıkları tespit edildi. Ödeme kabiliyetinin çok üstünde çeklere imza atan ve vadesi geldiğinde karşılığını bankaya yatıramayan bazı işadamlarının bulundukları ülkelerin hukukuna göre ticari faaliyetlerine son verildiği öğrenildi.


BÜROKRATLARA MAAŞ

Örgüt, "himmet" ödemeye yanaşmayan Türk işadamlarına karşı maaşa bağladığı bürokratları kullandı. Çekleri ödeyemedikleri için mağdur olan birçok işadamının, bulundukları ülkelerdeki Türk Büyükelçilikleri ve konsolosluklara başvurarak, mağduriyetlerini dile getirdikleri öğrenildi. Zor durumda kalan birçok işadamının işletmesini kapatarak yurda döndüğü de gelen bilgiler arasında. Paralel yapının Pensilvanya'dan aldığı talimatla topladığı milyonlarca dolar ve euro'nun nereye gittiği ise bilinmiyor.


PARALEL YAPININ MEKANİZMASI NASIL İŞLİYOR

Paralel yapının Türk işadamlarını "Himmet" adı altında haraca bağlama operasyonu şöyle gerçekleşiyor. Örgüt, bulundukları ülkeye yatırım için gelen Türk işadamları ile yakınlaşıyor. Ağırlıklı olarak küçük ve orta ölçekli işletme açmak isteyen işadamlarına yönelen paralel elemanlar, resmi kurumlardaki bağlantılarını kullanarak çalışma, iş yeri açma ve oturum izni gibi bürokratik işlemleri süratle tamamlıyor. Bu yolla güven tesis eden paralel yapı, süreç içinde işadamı ile daha da yakınlaşıyor. Yemek, toplantı, okul ziyareti gibi etkinliklere davet edilen işadamı daha sonra "himmet" toplantısına çağrılıyor. Bu toplantıda Pensilvanya'dan gelen ve hizmet hareketinin önemini vurgulayan mesaj okunarak, bu hareket için "himmet toplanması gerektiği" anlatılıyor. Ardından da kimin ne kadar "himmet" vereceği açıklanıyor.

Kaynak: Aakşam
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cemaat'ten gurbetçiye himmet tuzağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN