Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Dinleme makam telefonundan olabilir'

Dışişleri'ndeki güvenlik zirvesinin sızmasında dinlemenin makam telefonu üzerinden yapılmış olabileceği şüphesi ağırlık kazandı

Dışişleri Bakanlığı'nda gerçekleşen gizli gündemli Suriye toplantısının casusluk faaliyeti ile sosyal medya sitelerine yüklenmesinin ardından MİT olaya el koydu. Dinlemenin yapılması ve olayın faillerin bulunması için öncelikle internete yüklenen ses kaydının "ses izi" teşkilatın kriminal merkezlerinde incelemeye alındı. Buradan elde edilen verilerle öncelikle dinlemenin nasıl yapıldığı tespit edilecek. Bunun netleşmesinin ardından dinlemenin kimin tarafından yapıldığı bulunacak. Olayda şüphe, böcekten sonra dinlemenin telefondan yapılmış olabileceği ihtimali üzerinde yoğunlaştı. Odada bulunan sabit telefon, MİT tarafından teknolojik analizlerden geçirildi. Analizler sonucunda dinleme ve kayıtın telefon üzerinden yapılmış olma ihtimalinin de yüksek olduğu belirlendi. Dinleme cihazının toplantının yapıldığı odaya toplantının hemen öncesinde yerleştirilip bitiminde alındığı iddiaları da ağır basıyor.

GÖRE VLİLER ŞÜPHESİ

Bu arada Dışişleri Bakanı, MİT ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarları ile Genelkurmay 2. Başkanı haricinde o gün o odaya servis yapan görevlilerin üzerlerindeki kayıt cihazlarını belli aralıklarla ve dönüşümlü olarak odaya bırakıp almış olabilecekleri üzerinde de duruluyor. Odada sabit kayıt cihazı olması da üzerinde durulan bir diğer ihtimal.

SES İZİ BULUNDU

Edinilen bilgilere göre, araştırmayı MİT yapacak. Bu kapsamda ses kaydı MİT Kriminal Laboratuarında inceleme altına alındı. Kayıtlarda ses izi olduğunu belirten uzmanlar, teknik detaylarla ses kaydından izlerin bulunacağını belirtti. Bu inceleme sonrasında ses kaydının nasıl yapıldığı kesinleşecek. Öte yandan kaynaklar Dışişleri'ndeki dinlemenin 1,5 yıldır sürdüğü iddiasını yalanladı.

YAYIN YASAĞI GELDİ
Güvenlik toplantısının illegal dinlenmesi konusunda sürdürülen soruşturmayla ilgili Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi yayın yasağı getirdi. Mahkeme, "Milli güvenliğin, kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, devlet sırlarının ifasının önlenmesi" amacıyla soruşturma tamamlanıncaya kadar, dosyanın kapsamı hakkında, yayın yapılmasını yasakladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Dinleme makam telefonundan olabilir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN