'Kan tacirlerine sessiz kalmayacağız'

Giriş Tarihi: 24.5.2014

Okmeydanı'ndaki olaylara ilişkin konuşan Başbakan Erdoğan "Kan tacirlerine karşı sessiz kalmayacağız. Biz bu ülkede hiçbir gerilimin tarafı, kaynağı değiliz" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Okmeydanı'nı terörize edenlere karşı sessiz kalınmayacağını söyledi. Geçen hafta yapılması planlanan fakat Soma'da meydana gelen maden kazasından dolayı bu haftaya sarkan İl Başkanları toplantısında Başbakan Erdoğan şu mesajları verdi:

SUSACAK DEĞİLİZ: Biz bu ülkede hiçbir gerilimin tarafı değiliz, hiçbir gerilimin kaynağı değiliz. Şu anda medya yoluyla, sosyal medya yoluyla estirilen ayrımın, ırkçılığın, şiddet çağrılarının hiçbir zaman tarafı değiliz. Şehitlerimiz üzerinden sokaklarda terör estirilirken sustuk, ama kimse kusura bakmasın, şımarıklık karşısında nefret suçları karşısında daha fazla susacak değiliz. Soma'yı bahane edip yeni cinayetler işleyen kan tacirleri karşısında daha fazla susacak değiliz.

KAYITLAR ORTADA: Neymiş, Berkin Elvan'ı anmak için okulda törenler düzenleyeceklermiş. Şu hale bak ya. Biz bu ülkede her ölüm hadisesinde bir tören mi düzenleyeceğiz. O zaman bütün işleri bırakalım, törenlere bakalım. Ölmüştür geçmiştir ama Kılıçdaroğlu'na göre bu ekmek almaya giderken ölen bir gencimiz veya çocuğumuz. Dürüst ol dürüst, kimi aldatıyorsun. Gerçek ortada, resimlerle, kayıtlarla her şey orada. Ama o evladı o yavruyu aldatanlar da ortada.

POLİS ELİ KOLU BAĞLI MI DURSUN: Dün ölüm yıldönümüymüş, ölüm yıldönümü de değil. Olayların yıldönümünü gerekçe tuttular orayı adeta terörize ettiler. Moloftof kokteylleriyle, maskelerle, havai fişeklerle saldırdılar. Bakın bir tane molotof kokteyli polis aracının içine düştü. Ve polislerimiz yanmaya başladı. Kendilerini zor dışarı attılar. Nitekim kolları vücudunun bazı yerleri yandı. Bütün araçların üzerine teröristler çıkarak o camları kırmaya çalışıyorlar. Bütün bunlara karşı polisin eli kolu bağlı mı duracak, bir şey yapmayacak mı? Ve nasıl sabrediyorlar ben bunları anlamıyorum.

'MADENE TEKNOLOJİ TRANSFER EDECEĞİZ'
KADEME KADEME ADIM ATILACAK:
Gerek 'Maden', gerek 'İş Sağlığı ve İş Güvenliği' yasalarında neler yapılabileceği üzerinde çalışmalarımızı yaptık. Kademe kademe bu değişiklikleri yapacak, bu adımları atacağız. Buralarda en ileri teknolojiyi hayata geçirmek için bundan sonraki takipler çok daha farklı olacak.

BOSNA'YI HERKES ANLAYAMAZ: Bosnalı afetzedelerin Türkiyeli yardım ekiplerini görünce kendi dertlerini bir kenara bırakıp Soma'yı sorduklarını, gazetedeki o haber anlamlı bir şekilde bizlere aktarıyor. İşte bunu herkes anlayamaz. Soma'daki kazanın hemen ardından "Somali'yi bırak Somaya" bak diye insanlık dışı insaf dışı, izan dışı ifadeler kullananlar oldu. Somali'ye, Bosna-Hersek'e el uzatmamızı bilmeyenler Soma'yı da bilmezler.

GEREKİRSE TEKNOLOJİ TRANSFER EDECEĞİZ: Soma'daki kaza sonrası hemen talimatı verdim. Dünyada bu işi en ileri manada hangi ülkeler kullanıyor; ABD, Almanya, Rusya, Avustralya'dan hemen ekipler halinde oralara gideceksiniz, gezeceksiniz, inceleyeceksiniz ve onların teknolojisini gerekirse ülkemize transfer edeceğiz. Belki 2 belki 3 ay bu ocakları da kapalı tutacağız ve çalışmaları sürdüreceğiz.

NİYE YÜZLERİNE TÜKÜRMÜYORSUNUZ: Şehit madencilerimize AK Parti'nin mitingine katıldı diye 'onlara müstahaktır' diyen köşe yazarlarının insanlıktan nasibi olabilir mi? 301 şehidimize bu hakareti yapanlar bu ülkede aslında 77 milyonun yüzüne tükürmesi gereken insanlar. Bir başkası yazıyor, o da bayan. "Bunlara yardım etmeyin, Soma'ya yardım etmeyin, bunların hepsinin evleri var" diyor. Şuna bak ya sen kimsin? Sen zaten vicdanından nasibini almamışsın.

"ALMANYA'YA GİDERİZ"
ALMANYA'YA GİTMEYİN DİYORLAR:
Almanya'ya yapacağım ziyaret öncesinde son derece manidar bir şekilde orada da sokakların karıştırılmasına bazı mezhep mensuplarının tahrik edilmesine, büyükşehirlerde kendilerine göre hazır kıtaların terör estirmesine gayret ediyorlar. Bazıları da "Almanya'ya gitmeseniz iyi olur, gitmeyin" diyor. Kusura bakmasınlar biz gideriz. Bize bu aklı verenler onu kendisine saklasınlar. Biz bu ülkede siyaset yapıyorsak, benim orada 3 milyon vatandaşım varsa biz oraya gideriz.

MERKEL'E MESAJ

Erdoğan, Alman medyasında Türkiye aleyhine çıkan haberlere değindikten sonra "Hiç kimse rahatsız olmasın, tedirgin olmasın. Türkiye'nin barıştan, diyalogdan yapıcı dış politikadan başka bir hedefi yok. Türkiye'nin demokrasiden, hukuktan başka hedefi yok. Bizden kimseye zarar gelmez" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kan tacirlerine sessiz kalmayacağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN