Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan'a % 53.6 halk % 89 teşkilat desteği

Giriş Tarihi: 25.5.2014

Başbakan Erdoğan'a Köşk yolunda halktan yüzde 53.6, partisinden yüzde 89 destek var. Karşı çıkanların kaygısı ise partide doğabilecek boşluk

Başbakan Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda teşkilatların yanı sıra vatandaşın da nabzını yokladı. Anket sonuçları Başbakan Erdoğan'ın aday olması halinde birinci turda Çankaya Köşkü'ne çıkacağını gösteriyor. Erdoğan, 30 Mart yerel seçimlerinden hemen sonra cumhurbaşkanlığı seçimleri için kolları sıvadı. Milletvekilleri, belediye başkanları, büyük kongre delegeleri ve il başkanları ile ayrı ayrı toplantılar düzenlendi. Bu toplantılarda formlar dağıtıldı ve kimi cumhurbaşkanı adayı görmek istiyorlarsa onun ismini yazmaları istendi. Son toplantı da geçen günlerde yapıldı.

'BOŞLUK KAYGISI'
Büyük kongre delegeleri ile yapılan toplantıya katılanların yaklaşık yüzde 89'ü Erdoğan'ı cumhurbaşkanı adayı olarak görmek istedi. Milletvekilleri, belediye başkanlarında bu oranın daha da yüksek olduğu belirtildi. Toplantılar, teşkilatın ezici bir çoğunlukla Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığını desteklediğini ortaya koydu. Teşkilatta, Erdoğan'ın aday olmasına sıcak bakmayanların ise "Erdoğan sonrası partinin sıkıntı yaşayıp eski gücünü kaybetmesi" endişesi taşıdığı bildirildi. AK Parti'nin anlaşmalı olduğu araştırma şirketleri aracılığı ile belli aralıklarla vatandaşın adaylık konusundaki nabzını tuttuğu da öğrenildi. Nisan ayı sonunda yaptırılan anketlere göre vatandaşların yüzde 53.6'sı Erdoğan'ın aday olmasını istiyor ve aday olması halinde ona oy vereceğini belirtiyor. Bu sonuç Erdoğan'ın ilk turda seçilip cumhurbaşkanı olacağını gösteriyor.

İSTİŞARE TAMAMLANDI
İl başkanları ile yapılan toplantıdan sonra AK Parti'de adaylık için istişare süreci tamamlanmış oldu. Teşkilat ve yapılan anketler Erdoğan'ı işaret ettiği için bundan sonraki aşamada Erdoğan'ın kararı beklenecek. AK Parti'nin adayının kim olacağının kesinleşmesinin her türlü ihtimalde de haziran ayının ikinci yarısında olacağı belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'a % 53.6 halk % 89 teşkilat desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN