Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki ilin daha belediye başkanı belli oldu

Resmi olmayan sonuçlara göre Ağrı'da BDP adayı Sırrı Sakık, Yalova'da CHP adayı Vefa Salman belediye başkanı seçildi

Giriş Tarihi: 2.6.2014 16:18
Yüksek Seçim Kurulunun kesinleştirdiği 79 ilin belediye başkanlıklarının ardından 1 Haziran'da yenilenen seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre iki ilin belediye başkanı daha belli oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre, 48 ilde AK Parti'nin adayları kazanırken, 14 ilde CHP, 10 ilde BDP, 8 ilde MHP'nin belediye başkan adayları sandıktan birinci çıktı. Bağımsız adayın kazandığı tek il Mardin oldu.

Bazı illerde yenilenen yerel seçimlerle birlikte partilerin kazandığı belediye sıralamasında AK Parti ilk sırada yer alırken, CHP ikinci, MHP üçüncü ve BDP dördüncü sırayı aldı. Tüm belediyelerin yüzde 59,07'sini AK Parti, yüzde 17'sini CHP, yüzde 12,27'sini MHP, yüzde 7,25'ini BDP alırken bağımsız oranı yüzde 0,43'te kaldı. Seçimlere giren diğer partiler de belediyelerin yüzde 4,19'unu kazandı.

AA muhabirlerinin derlediği bilgiye göre 30 Mart'ta yapılan ve ardından bazı bölgelerde yenilenen bin 395 birimdeki seçim sonuçlarına göre AK Parti, 824 belediyede seçimin galibi oldu.

AK Parti'li belediye başkan adayları, 30 büyükşehirden 18'ini kazanırken, AK Parti'nin aldığı büyükşehirler arasında İstanbul, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Erzurum, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Gaziantep, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa ve Trabzon bulunuyor.

İl belediye başkanlarında da 30 ilde AK Parti'li adaylar seçim yarışını kazandı. AK Parti'nin kazandığı iller arasında Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Çankırı, Çorum, Elazığ, Erzincan, Gümüşhane, Kastamonu, Kırşehir, Kütahya, Muş, Nevşehir, Niğde, Rize, Sivas, Tokat, Uşak, Yozgat, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Ardahan, Kilis ve Düzce yer alıyor.

AK Parti, Düzce, Kilis, Gümüşhane, Kocaeli, Ordu, Sakarya ve Tokat'ta bütün belediyeleri ilçeleriyle birlikte kazanırken, partinin, hiçbir ilçesinde belediye yönetimine seçilmediği üç il de Hakkari, Iğdır ve Tekirdağ oldu.

İlçe belediyelerinden de 30 Mart seçimlerinde 919'undan 560'ını kazanan AK Parti, 1 Haziran'da yenilenen seçimlerle Aydın'ın Buharkent, Tokat'ın Yeşilyurt ve Kastamonu'nun Çatalzeytin ilçelerini de alarak bu sayıyı 563'e çıkardı.

AK Parti belde belediyelerden de 213'ünü kazanırken, büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyelerle birlikte tüm belediyelerin yüzde 59'unu kazanmış oldu.

CHP 234, MHP 172 BELEDİYE BAŞKANLIĞI KAZANDI

CHP, yenilenen seçim sonuçlarına göre 6'sı büyükşehir olmak üzere 14 il, 102 büyükşehir ilçe, 56 ilçe ve 62 belde belediyesi olmak üzere 2014 yerel seçimlerinde 234 belediye kazandı.

Eskişehir ve İzmir büyükşehir belediyelerini koruyan CHP, büyükşehir statüsü kazanan Hatay, Aydın, Muğla ve Tekirdağ'da da seçimlerin galibi oldu.

Yenilenen seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre Yalova'yı kazanan CHP'nin başarılı olduğu diğer iller ise Edirne, Burdur, Zonguldak, Giresun, Kırklareli, Sinop ve Çanakkale olarak sıralandı.

MHP, 30 Mart seçimlerinin sonucuna göre 3'ü büyükşehir, 5'i il, 104'ü ilçe ve 57'si belde belediyesi olmak üzere 169 belediye başkanlığı kazandı. 1 Haziran'da yenilenen seçimlerin ardından resmi olmayan sonuçlara göre Çankırı'nın Şabanözü ve Bayburt'un Aydıntepe ilçeleri ile Niğde Merkez'e bağlı Bağlama beldesinde de sandıktan MHP'nin birinci çıkmasıyla, partinin kazandığı belediye başkanlığı sayısı 172'ye yükseldi.

Adana, Mersin ve Manisa'da büyükşehir belediye başkanlığı koltuğuna MHP'li adaylar otururken, MHP'nin kazandığı diğer iller Bartın, Isparta, Karabük, Kars ve Osmaniye oldu.

BDP ise 30 Mart ve 1 Haziran'da yenilenen seçimlerin ardından 2'si büyükşehir olmak üzere 10 il, 67 ilçe ve 24 beldede, toplamda da 101 belediye başkanlığı kazandı.

İl belediye başkanlığı için bağımsız aday olanlardan sadece Ahmet Türk Mardin'de büyükşehir belediye başkanlığını kazandı. Seçimden galip çıkan diğer 5 bağımsız adayın 2'si ilçe, 3'ü belde belediye başkanı seçildi.

ÖDP VE TKP TEK KOLTUK KAZANDI

Saadet Partisi, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde 8 ilçe ve 19 beldede sandıktan birinci çıktı. Bazı yerlerde yenilenen seçimlerde Erzincan'ın Tercan ilçesine bağlı Çadırkaya beldesinde de seçimi kazanan Saadet Partisi, 8'i ilçe ve 20'si belde belediyesi olmak üzere 28 belediye başkanlığını almış oldu.

Büyük Birlik Partisi (BBP) ise yerel seçimlerde 1'i belde 4'ü ilçe belediyesi olmak üzere 5 yerde seçimi kazandı. Kütahya'nın Tavşanlı ilçesi Balıköy belde belediyesi, Karaman'ın Sarıveliler, Isparta'nın Şarkikaraağaç, Sivas'ın Gemerek ve Kırıkkale'nin Keskin ilçe belediye başkanlıklarına BBP'li adaylar seçildi.

30 Mart yerel seçiminde Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ve Türkiye Komünist Partisi (TKP) de birer koltuk kazanmıştı. Tunceli'nin Mazgirt ilçe belediye başkanı ÖDP'nin adayı Tekin Türkel olurken, Ovacık ilçe belediye başkanlığında da TKP adayı Fatih Mehmet Maçoğlu sandıktan birinci çıkmıştı.

Saadet Partisi, BBP, ÖDP ve TKP'nin de aralarında bulunduğu diğer partiler de 23'ü ilçe, 35'i belde olmak üzere 58 yerde seçim kazandı.

30 Mart ve 1 Haziran'daki seçimlerin ardından ortaya çıkan tabloya göre tüm belediyelerin yüzde 59,07'sini AK Parti, yüzde 16,77'sini CHP, yüzde 12,32'sini MHP, yüzde 7,24'ünü BDP aldı. Seçimlere giren diğer partiler belediyelerin yüzde 4,15'ini kazanırken bağımsızların oranı yüzde 0,43'te kaldı.

BÜYÜKŞEHİR VE İL BELEDİYE BAŞKANLARI LİSTESİ

30 Mart ve 1 Haziran'daki seçimlerin ardından büyükşehir ve illerde kazanan partiler ve belediye başkanlarının isimleri şöyle:

Adana : MHP - Hüseyin Sözlü

Adıyaman: AK Parti - Fehmi Hüsrev Kutlu

Afyonkarahisar: AK Parti - Burhanettin Çoban

Ağrı: BDP - Sırrı Sakık

Amasya: AK Parti - Cafer Özdemir

Ankara: AK Parti - Melih Gökçek

Antalya: AK Parti - Menderes Türel

Artvin: AK Parti - Mehmet Kocatepe

Aydın: CHP - Özlem Çerçioğlu

Balıkesir: AK Parti - Ahmet Edip Uğur

Bilecik: AK Parti - Selim Yağcı

Bingöl: AK Parti - Yücel Barakazi

Bitlis: BDP - Hüseyin Olan

Bolu: AK Parti - Alaaddin Yılmaz

Burdur: CHP - Ali Orkun Ercengiz

Bursa: AK Parti - Recep Altepe

Çanakkale: CHP - Ülgür Gökhan

Çankırı: AK Parti - İrfan Dinç

Çorum: AK Parti - Muzaffer Külcü

Denizli: AK Parti - Osman Zolan

Diyarbakır: BDP - Gültan Kışanak

Edirne: CHP - Recep Gürkan

Elazığ: AK Parti - Mücahit Yanılmaz

Erzincan: AK Parti - Cemalettin Başso

y Erzurum: AK Parti - Mehmet Sekmen

Eskişehir: CHP - Yılmaz Büyükerşen

Gaziantep: AK Parti - Fatma Şahin

Giresun: CHP - Kerim Aksu

Gümüşhane: AK Parti - Ercan Çimen

Hakkari: BDP - Dilek Hatipoğlu

Hatay: CHP - Lütfü Savaş

Isparta: MHP - Yusuf Ziya Günaydın

Mersin: MHP - Burhanettin Kocamaz

İstanbul : AK Parti - Kadir Topbaş

İzmir: CHP - Aziz Kocaoğlu

Kahramanmaraş: AK Parti - Fatih Mehmet Erkoç

Kars: MHP - Murtaza Karaçanta

Kastamonu: AK Parti - Tahsin Babaş

Kayseri: AK Parti - Mehmet Özhaseki

Kırklareli: CHP - Mehmet Siyam Kesimoğlu

Kırşehir: AK Parti - Yaşar Bahçeci

Kocaeli: AK Parti - İbrahim Karaosmanoğlu

Konya: AK Parti - Tahir Akyürek

Kütahya: AK Parti - Kamil Saraçoğlu

Malatya: AK Parti - Ahmet Çakır

Manisa : MHP - Cengiz Ergün

Mardin: Bağımsız - Ahmet Türk

Muğla: CHP - Osman Gürün

Muş: AK Parti - Feyat Asya

Nevşehir: AK Parti - Hasan Ünver

Niğde: AK Parti - Faruk Akdoğan kazandı.

Ordu: AK Parti - Enver Yılmaz

Rize: AK Parti - Reşat Kasap

Sakarya: AK Parti - Zeki Toçoğlu

Samsun: AK Parti - Yusuf Ziya Yılmaz

Siirt: BDP - Tuncer Bakırhan

Sinop: CHP - Baki Ergül

Sivas: AK Parti - Sami Aydın

Şanlıurfa: AK Parti - Celalettin Güvenç

Tekirdağ: CHP - Kadir Albayrak

Tokat: AK Parti - Eyüp Eroğlu

Trabzon: AK Parti - Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu

Tunceli: BDP - Mehmet Ali Bul

Uşak: AK Parti - Nurullah Cahan

Van: BDP - Bekir Kaya

Yozgat: AK Parti - Kazım Arslan

Zonguldak: CHP - Muharrem Akdemir

Aksaray: AK Parti - Haluk Şahin Yazgı

Bayburt: AK Parti - Mete Memiş

Karaman: AK Parti - Ertuğrul Çalışkan

Kırıkkale: AK Parti - Mehmet Saygılı

Batman: BDP - Sabri Özdemir

Şırnak: BDP - Serhat Kadırhan

Bartın: MHP - Cemal Akın

Ardahan: AK Parti - Faruk Kökso

y Iğdır: BDP - Murat Yikit

Yalova: CHP - Vefa Salman

Karabük: MHP - Rafet Vergili

Kilis: AK Parti - Hasan Kara

Osmaniye: MHP - Kadir Kara

Düzce: AK Parti - Mehmet Keleşe
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki ilin daha belediye başkanı belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN