Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lice'de oyun içinde oyun

Diyarbakır Lice'de son 20 gündür 'karakol inşaatı' gerekçesiyle süren olayların ardında asıl olarak yaklaşan kenevir hasadı ve PKK'nın bu hasattan alacağı pay olduğu belirtildi

Giriş Tarihi: 10.6.2014
Çözüm süreci bölgeye huzur getirirken, geçen 1,5 yılda Diyarbakır'ın Lice ilçesinde ise sular hiç durulmadı. Daha önce PKK'lılara yönelik operasyonlar bahane edilerek yapılan gösteriler, çözüm süreci sonrası yerini karakol-kalekol ve baraj inşaatlarının yapımını protestoya bıraktı. Lice'de olup bitenlerin asıl nedeni ise uyuşturucu baronlarına vurulan darbe. Eylemler son 20 günde arttı, çünkü kenevir hasat mevsiminin yaklaştı.

350 MİLYON TL'LİK KENEVİR
Lice'de daha önce kırsal alandaki güvenlik zafiyetini fırsat bilen uyuşturucu baronları yıllarca kenevir ekimi yaptı. Hatta zehrin ekimi hazineye ait arazilere yapıldı. PKK uyuşturucu gelirindeki pastadan hep aslan payını aldı. Ancak son yıllarda uyuşturucuyla mücadele başlatan güvenlik güçleri 31 Aralık 2012'de Lice'nin Birlik köyü kırsalındaki PKK'nın karargâhına operasyon yaptı. PKK'nın Diyarbakır bölge sorumlularının da aralarında bulunduğu 10 PKK'lı öldürüldü. Ele geçen bilgisayardaki şifreler çözülünce Lice'deki uyuşturucu tacirlerinin aynı zamanda örgüte yakın kişiler olduğu belirlendi. PKK'nın 2012'de Lice'de uyuşturucu tacirlerinden 2,2 milyon dolar haraç aldığı belirlendi. Teslim olan bir PKK'lı da Lice, Hani, Genç üçgeninde ekilen kenevirin yüzde 30'unu alıkları bilgisini verdi. Çözüm sürecinin başlamasının ardından Lice'nin Yalaza, Ortaç ve Bağlan köylerinde piyasa değeri 100 milyon lira olan 21 ton uyuşturucu ele geçirildi Çözüm sürecinin başladığı 1 Ocak 2013'den bu yana sadece Lice'de piyasa değeri toplam 350 milyon lira olan 8 milyon 150 bin kök kenevir, 160 ton esrar ele geçirildi. Şimdi Lice'de esrar operasyonlarını sekteye uğratabilmek için çeşitli yollara başvuruluyor. Uyuşturucu baronları 28 Haziran 2013'te Lice'nin Kayacık karakolu önüne, Diyarbakır'dan minibüslerle çok sayıda kişiyi taşıdılar. Göstericiler karakola el yapımı bomba ve molotoflarla saldırıp karakolun içine girmeye çalışınca askerlerin açtığı ateş sonucu 18 yaşındaki Medeni Yıldırım hayatını kaybetti. Yıldırım'ın, 1994'da öldürülen ünlü uyuşturucu kaçakçısı Adnan Yıldırım'ın yeğeni olduğu ortaya çıktı. Kayacık karakolu önünde yaşanan bu olay Lice'de bugüne kadar devam eden olayların fitilini de ateşledi.

NEDEN KALEKOL DEĞİL HASAT
Son 20 gündür yine Lice'de bazı yolları trafiğe kapatan, güvenlik güçleriyle çatışan grup tüm uyarılara rağmen eylemlerini sürdürüyor. Güvenlik güçleri sivillere zarar gelmesin diye müdahale etmekten kaçınıyor. Ancak göstericilerin arasına dağ kadrosundan silahlı PKK'lılar da sızdı ve son 1 hafta içinde 3 asker yaralandı. Son olarak Abdulbaki Akdemir ile Ramazan Baran'ın hayatını kaybettiği olaylardan sonra ilçede gerginlik halen sürüyor. Gerginliğin had safhaya tırmanmasının asıl nedeni ise kenevirde hasad zamanının yaklaşması. Çünkü Lice'de her yıl Haziran sonu kenevir hasadı başlıyor. İşte bu nedenle askerlerin bölgeye girmesi engellenmeye çalışıyor.
DİYARBAKIR\SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lice'de oyun içinde oyun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN