Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD teyakkuzu

IŞİD'in Irak topraklarındaki ilerleyişi Türkiye'yi harekete geçirdi. Başbakan Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen güvenlik zirvesinde, son gelişmeler ele alındı. Dışişleri konutundaki toplantıda da olası tüm senaryolar görüşüldü

Giriş Tarihi: 8.8.2014
IŞİD'in Irak topraklarında, Türkiye sınırını da tehdit edici boyutta ilerlemeye başlaması Ankara'yı harekete geçirdi. Devletin zirvesi, gelişmeleri iki ayrı zirvede değerlendirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep'ten dün akşam Ankara'ya dönüşünün hemen ardından Resmi Konuta geçerek güvenlik toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, Genelkurmay İkinci Başkanı Org. Yaşar Güler, Jandarma Genel Komutanı Org. Servet Yörük, Başbakanlık Müsteşarı Fahri Kasırga ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı. Önceden planlanan toplantıda, IŞİD'in Irak'taki ilerleyişi ele alındı. Bu zirvenin öncesinde de Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan; sınır boyunca alınan önlemleri görüşmek için dün Dışişleri konutunda bir toplantı gerçekleştirdi. Edinilen bilgiye göre, toplantıda, Kürt Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'in durumu başta olmak üzere, tüm senaryolar masaya yatırıldı. Kuzey Irak'ta IŞİD'in son dönemdeki hareketliliği de harita üzerinde detaylı şekilde değerlendirildi. Bu arada yetkililerin, Türkiye'ye bir göç dalgası beklemediği, ancak böyle bir durumda neler yapılacağını etraflıca görüştüğü öğrenildi.

YEZİDİLERE HAVADAN YARDIM

IŞİD zirvesi için "Dün geceki gelişmeler etkili oldu. Değerlendirme toplantısına ihtiyaç duyuldu" ifadesini kullanan Davutoğlu, NTV yayınında da şunları söyledi:
İNSANİ DURUM İÇİN TEDBİR: Dün AFAD, TİKA, Kızılay ve Sağlık Bakanlığımızın yetkilileri ile bir koordinasyon yaptık. Hem Irak'taki insani duruma yapacağımız müdahaleler nedir; Türkmenler başta olmak üzere oradaki ihtiyaçların tespiti hem de Gazze'ye yardım konusu. Bugün de dün geceki gelişmeler etkili oldu.
YEZİDİLER İÇİN KAMP: Tek bir Yezidi ve Hıristiyan kapıda bekliyor değil. 10 bin kişilik kampı Duhok civarına almayı düşünüyoruz. Şırnak'tan öyle bir hava yayılmış ki Yezidileri Türkiye dışlıyor gibi. Halbuki tam tersi, akrabalarının yanlarına gelenlere yardımcı oluyoruz.
HAİNLER: "IŞİD Türkiye'den destek alıyor" diyenler ya kördür ya da vicdansızdır. Hele Türkiye'de biri söylüyorsa haindir. Hiçbir dönemde bu kadar sorumsuz bir muhalefet anlayışı ortaya çıkmadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD teyakkuzu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN