Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama'dan Erdoğan'a tebrik telefonu

Giriş Tarihi: 12.8.2014 18:51 Güncelleme Tarihi: 12.8.2014 21:17
ABD Başkanı Barack Obama, Başbakan Erdoğan'ı kazandığı cumhurbaşkanlığı seçimi için tebrik etti. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Obama'nın Erdoğan'ın yaptığı balkon konuşmasını takdir ettiği belirtildi. Başbakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde:

"10 Ağustos 2014'teki seçim neticesinde Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Sayın Barack Obama arasında bu akşam bir telefon görüşmesi gerçekleşmiştir.

Obama, Cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla kendisini kutlama amacıyla aradığı Erdoğan'a, tebriklerini iletmiş ve ay sonunda başlayacağı bu yeni görevinde başarılar dilemiştir.

Obama, Erdoğan'ın pazar akşamı yaptığı konuşmayı takdirle karşıladığını belirterek, doğrudan halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı olarak Türkiye'yi daha da ileri taşımak için tarihi bir fırsatı yakaladığına işaret etmiştir.

Obama ve Erdoğan, Irak ve Suriye'de giderek yayılan terör tehdidine karşı işbirliğinin önemi hususunda mutabık kalmışlardır.

İki lider, Gazze'de ateşkesin teminine yönelik çalışmaları da ele almışlardır.

ABD Başkanı Obama, Türkiye'nin savunmasız Suriyeli ve Iraklılara yaptığı insani yardımları takdirle karşıladığını ifade etmiştir.

Yardımların ve bu husustaki işbirliğinin devamının gerektiği konusunda da mutabakat sağlanmıştır.

Erdoğan ve Obama, yeni Irak hükümetinin ülkedeki tüm kesimleri ve tüm toplulukları bir araya getirmesinin önem taşıdığını ifade etmişlerdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama'dan Erdoğan'a tebrik telefonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN