Paralel yapının sicil affı oyunu

Paralel yapının, kendisine yakın olmayan hâkim ve savcıları pasifize etmek için hazırladığı detaylı dosyalarla, HSYK'da af yolunu kapadığını gören hükümet, af kapsamını genişletiyor

Giriş Tarihi: 6.11.2014
Paralel yapının sicil affı oyunu
Hâkim ve savcılara verilen disiplin cezalarının arkasından da paralel yapının oyunu çıktı. Paralel yapı kendisine yakın olmayan hakim ve savcıları pasifize edip, yandaşlarının yolunu açmak için baskı aracı alarak kullandığı disiplin cezalarına ilişkin dosyaları, her ayrıntıyı düşünerek hazırladı. HSYK'nın bunlara bakarak iptal kararı vermesinin mümkün olmadığını gören hükümet de disiplin affının kapsamını tekrar genişletme kararı aldı. AK Parti'nin eylül ayında Meclis Başkanlığı'na sunduğu Hâkimler ve Savcılar Yasa Teklifi, Adalet Komisyonu'nda 2 hafta önce ele alındı. Alt komisyona havale edilen teklif bugün komisyonda tekrar görüşülecek.

İLK TEKLİFTE 8 YILLIK AF
Genel af içeren teklifin ilk halinde, adli ve idari yargıda çalışan hakim ile savcılar hakkında 14 Şubat 2005 ile 1 Ekim 2013 arasında verilen uyarma, aylıktan kesme, kınama ve kademe ilerlemesinin durdurulması, cezaların bütün sonuçları ile ortadan kaldırıyordu. Soruşturma ve kovuşturması devam edenlerin ise işlemden kaldırılması öngörülüyordu. Teklif, yer değiştirme (maddi tayin ve deliller elde edilmemiş olsa dahi rüşvet ve irtikap kanısını uyandırmak, çıkar sağlamak amacıyla hediye kabul etmek ya da iş sahiplerinden borç istemek hükümleri hariç) ve derece yükselmesinin durdurulması cezaları için ayrı bir yöntem getiriyordu. Bu cezaları alanlar dosyalarının tekrar incelenmesi için HSYK'ya başvuracaktı. HSYK başvuruyu reddedecek ya da kabul edip cezayı affedebilecekti. Fakat alt komisyon bir düzenleme yaptı ve affın kapsamını daralttı. Sadece uyarma ve aylıktan kesme cezaları af kapsamında kaldı. Kınama ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezalarının affedilmesi içinse yer değiştirme ile derece yükselmesinin durdurulması cezalarında olduğu gibi HSYK'ya başvuru koşulu getirildi.

BEKLEYEN 7600 DOSYA VAR

Fakat paralel yapının, hakim ve savcılar ile ilgili disiplin kararı verilen dosyaları, başvurunun kabul edilip cezanın iptal edilmesi olasılığını tamamen ortadan kaldıracak şekilde hazırladığını gören hükümet, bu yapılan düzenlemeden vazgeçme kararı aldı. Hakim ve savcıların sıkıntı yaşamasını önlemek amacıyla komisyonda verilecek bir önerge ile teklifin ilk haline geri dönülecek. Disiplin affı, cezası kesinleşmiş 1600 hâkim ve savcıyı doğrudan ilgilendiriyor. HSYK gündeminde bekleyen ise 7600 dosya bulunuyor. Yasa çıktıktan sonra bu dosyaların bir bölümü düşecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel yapının sicil affı oyunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN