Davutoğlu MİT'e vizyonunu anlattı

MİT'te aldığı brifingde Davutoğlu istihbarattaki reformlar için "yükselen bir devletin ihtiyaçlarını karşılayacak adımlardı" dedi

Giriş Tarihi: 7.11.2014
Davutoğlu MİT'e vizyonunu anlattı
SABAH, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na MİT'te, müsteşar Hakan Fidan tarafından yapılan sunumun perde arkasına ulaştı. MİT Müsteşarı Fidan, Başbakan Davutoğlu'na istihbaratta yeni dönemi anlattı. Davutoğlu, MİT'teki yeni dönemin çok kültürlü, çok dilli ve proaktif olacağını söyledi. Yeni konsepte göre, ulus devletin ihtiyaçlarını karşılamak için kurgulanan "savunmacı" istihbarat dönemi sona erdi. Bunun yerine istihbarat, dış politika ve siyasetle birlikte yükselen devletin ihtiyaçlarını karşılamak için kurgulanacak. Başbakan Davutoğlu, önceki gün MİT Müsteşarı Fidan'ın sunumunun ardından kendi istihbarat vizyonunu anlattı. İstihbaratı dört döneme ayıran Davutoğlu, Türk istihbaratında yeni bir dönemin başladığını söyledi.

Davutoğlu istihbarat kademelerini şöyle sıraladı:
Birinci Dönem (Osmanlı'nın 'büyük güç' olduğu dönem): Osmanlı Devleti buna göre aktif istihbarat yaptı.
İkinci Dönem (Osmanlı'nın son dönemi): Osmanlı Devleti parçalanmaya karşı savunma istihbaratı yapıyordu. İstihbarat defansifti.
Üçüncü Dönem (Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş aşaması ve sonrası): İstihbarat ulus devletin ihtiyaçlarını karşılamak için kurgulanmıştı. Bu nedenle yine 'savunma' amaçlıydı.
Dördüncü Dönem (Yeni Dönem): İstihbarat, dış politika ve siyasetle birlikte yükselen bir devletin ihtiyaçlarını karşılamak için kurgulanıyor. Bu "yükselen güç" istihbaratı. Proaktif, çok kültürlü ve çok dilli olması gerekiyor. MİT'te yapılan reformları bu çerçevede görüyorum ve bu reformların devam etmesi gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu MİT'e vizyonunu anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN