Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HDP “çözüme devam” dedi

HDP çözüm süreci için kararını verdi. 3 Kasım'dan bu yana İmralı'ya gitmek için Adalet Bakanlığı'ndan izin alamayan HDPheyeti çözüm sürecine 'devam' mesajı verdi.

Giriş Tarihi: 12.11.2014 12:46 Güncelleme Tarihi: 12.11.2014 12:47
HDP “çözüme devam” dedi
Dün hükümet yetkilileriyle görüşme yaptıklarını açıklayan heyet üyeleri,"Süreçteki kararlılığımız, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir. Çatışmazıslığın başladığı günden bu yana ortaya koyduğumuz irade halklarımız nezdinde en büyük teminattır" açıklaması yaptı.

HDP HEYETİ DEĞİŞMİYOR


Basın toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sırrı Süreyya Önder, heyetin değişmeyeceğini söyledi ve ekledi:

"Heyeti Öcalan tayin etti. Öcalan'ın dışında hiçbir mekanizma müdahale edemez."

HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken, Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder çözüm sürecine ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi. HDP heyeti adına açıklamayı Pervin Buldan yaptı.
Heyetin ortak açıklamasının satırbaşları şöyle:

Geçen hafta süreçte gelinen aşamayı sizlerle paylaşmış ve Adalet Bakanlığı'na İmralı Adası'na gitmek üzere başvurmuştuk. Önceki günkü Bakanlar Kurulu ardından Hükümet sözcüsünün yaptığı talihsiz açıklamanın ardından bir açıklamaya ihtiyaç duyduk. İmralı Adası'na gitme talebimiz her şeyden önce süreçteki kararlılığımızın bir ifadesidir. Son derece iyi niyetle, samimi bir çabayı ortaya koyduğumuz bu ısrar Hükümet yetkililerince yeterince anlaşılamamaktadır. Hükümetin bize cevabı tehdit, müdahale ve çözümsüzlük dili olmuştur. Süreçte her saniyesi önemli olan zamanın heba edilmesidir.

MÜZAKEREYE ÇATIŞMA GÜNLERİNDE İHTİYAÇ VAR


Partimizin ve heyetimizin iradesi üzerinde tahakküm kurmayı tasarlamaktan vazgeçilmelidir.Yapılması gereken görüşmelere ambargo koymak değil, görüşmeleri sıklaştırmak olmalıdır. Kamu düzeninde hiçbir sorun olmadığı zaman aslında demokratik zemin sağlıklı bir işlerlik kazanmış demektir. Diyalog ve müzakereye en çok çatışmalı günlerde ihtiyaç vardır.

DÜN YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞMELER SONUCUNDA...


Hükümet tüm görüşmelerin İmralı'ya indirgemesi de yanlıştır. Bir süredir kesintiye uğramış olan diyalog itirabiyle dün yaptığımız görüşmeler sonucu, sürecin karşılıklı devamına ilişkin karar çıkmıştır.
Tarafların çatışma dili yerine çözüm dilini geliştirmesi, İmralı gröüşmeleri üzerinden yapay gündemler oluşturulmaması, hükümetin İmralı görüşmeleri tartışma konusu yapmaktan vazgeçmesini ve bizim de barış iradesinin arkasında olduğunu belirtmek isteriz.

SÜREÇ DEVAM EDECEK


Kesintiye uğrayan sürecin, heyetimizin görüşmeleri sonucunda sürdüğü yönünde bir izlenim edindiğimizi belirtmek isterim. Süreçteki kararlılığımız, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir. Çatışmasızlığın başladığı günden bu yana ortaya koyduğumuz irade halklarımız nezdinde en büyük teminattır.

HEYET DEĞİŞECEK Mİ?


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın HDP heyetinde değişiklikler olabilir yönündeki açıklamalarının da sorulduğu Önder, heyette değişiklik yok dedi.

"Bu süreci Öcalan belirledi ve tayin etti. Öcalan'ın dışında hiçbir mekanizma müdahale edemez. Böyle bir müdahaleyi ne biz, ne Öcalan ne de partimiz kabul etmez. Ayrıca yaptığımız görüşmelerden edindiğimiz bilgide böyle heyette bir değişiklik izlenimi edinmedik. "

İMRALI'YA NE ZAMAN GİDİLECEK?


Önder İmralı Adası'na gidişin yarın da, üç gün sonra da olabileceğini bunu bugünlerde yapılacak görüşmeler sonrasında netleşeceğini söyledi.

DETAYLI BİR YOL HARİTASI PAYLAŞILMADI


Hükümetle dün yapılan görüşmelerde yeni yol haritasının konuşulup konuşulmadığı yönündeki soruya ise İdris Baluken şöyle yanıt verdi:

"Bizimle detaylı bir yol haritası paylaşılmadı. Yol haritası taslağını gördük. Yetkililerle yaptığımız toplantılarda sürecin askıya alınması durumunu masaya yatırdık. Kamuoyu üzerinden yapılan polemiklerin yarattığı sınıktıları aşma noktasında görüş alışverişi oldu. Sürecin hızlandırılması, tıkanıklıkların aşılması için karşılıklı irade beyanının gerçekleştiği somut bir durum ortaya çıktı."

Heyet üyelerinin açıklamalarının devamı şöyle:

ÖNDER'DEN ARINÇ'A SEKRETERYA AÇIKLAMASI


Bülent Arınç'ın Öcalan'a sekreterya kurulmayacağı yönündeki açıklamaları da toplantıda konuşulan konular arasındaydı. Önder, Öcalan'a sekreterya ve Arınç'ın açıklamalarına ilişkin şunları söyledi:

" Biriyle diyalog başlatıyorsanız onun çalışma koşullarının uygun hale getirilmesi gerekir. Sayın Arınç sanırım bilmeden demeç verdi. Milliyetçi oylar ve seçim meselesi oluşturulmuş yanlış bir algı. Faşist olmayan siyasetler barışı sağlayacaklara desteğini azaltmaz."

Önder sözlerini şöyle sürdürdü:

BARIŞ HEMEN ŞİMDİ


"Barışı getirirseniz oyunuz düşer." Bu nerede görülmüş? Bu niye oy kaybettirsin? "Seçimden önce mi, sonra mı" abesle iştigaldir. Barış, hemen şimdi! Tam bir demokrasi için ne gerekiyorsa bir an önce ve hep berlikte yaşama geçirmeliyiz.

PKK SİLAH BIRAKACAK MI?


"HDP silah bıraksın" gibi bir algı ortaya çıktı, gerçekliğe tekabül eden bir yanı yok. Böyle çağrıların anlamı yok, gerçek değil.

CEMİL BAYIK HAKLI


Önder, KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık'ın 'AK Parti hükümeti çözüm sürecini ağırdan aldı' sözlerine de Sırrı Süreyya Önder'den destek geldi. Önder, "Evet, bugüne kadar süreç ağırdan alındı, sürecin ciddiyeti gerektiği gibi kavranamadı" dedi.

SÜRECİ KİM BAŞLATTI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti öncesi 'Çözüm sürecini biz başlattık' sözlerine ilişkin ise Önder şöyle yanıt verdi:

"Süreci başlatan kuşkusuz Sayın Öcalan'dır. Çok istiyorsa bu şeref Sayın Cumhurbaşkanına ait olsun da, yeter ki gereğini yapsın."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP “çözüme devam” dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN