Buldan: Silahsızlanma gündeme gelebilir

HDP heyeti, tansiyonun düşmesinin ardından hafta başında Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'la bir araya gelecek. Toplantıda PKK'nın silahsızlanması konuşulacak

Giriş Tarihi: 14.11.2014
Buldan: Silahsızlanma gündeme gelebilir
HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, SABAH'a konuştu. Buldan, Çözüm Kurulu üyeleri ile yaptıkları görüşmede diyalog kapılarının açık tutulması konusunda görüş birliğine varıldığını söyledi. Hafta başında Yalçın Akdoğan ile görüşeceklerini söyleyen Buldan, "Görüşme bunun ilk adımı. HDP, barışın arkasında durduğunu açıkladı. Sürecin devam etmesi noktasında bir ortak irade var. Biz de üzerimize düşeni yapacağız. Akdoğan'la bir araya gelerek süreci korumaya yönelik altyapı çalışmaları ve atılacak adımları görüşeceğiz" diye konuştu. Buldan, hükümetin sürecin sağlıklı ilerlemesi için "PKK'nın çekilmeyi tamamlanması ve silahsızlanma" koşuluna ilişkin olarak da, "İrade beyanından sonra ilk kez bir araya geleceğiz. Süreci bütün boyutları ile istişare etmek istiyoruz. Bu başlıklar da dahil" dedi.

SİLAHSIZLANMA MASADA

Bugüne kadar ne hükümet ne de başka bir yerde silahsızlanma konusunu görüşmediklerini belirtirken, "Bundan sonraki görüşmelerde hem hükümetle hem Öcalan'la görüşmelerde gündeme gelebilir. Önemli olan Öcalan'ın bu konudaki değerlendirmesidir" diye konuştu. Buldan, konunun Akdoğan ile yapılacak görüşmede de konuşulup, değerlendirileceğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Buldan: Silahsızlanma gündeme gelebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN