Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akın İpek'in madeninde 500 ton siyanür faciası

Paralel Yapı'ya yakınlığıyla bilinen Akın İpek'e ait Ovacık Altın madeninde, siyanürlü çamur taşıyan boru patladı, 500 ton siyanürlü atık, Narlıca köyü deresine boşaldı

Giriş Tarihi: 26.11.2014
Akın İpek'in madeninde 500 ton siyanür faciası
İzmir'in Bergama ilçesinde, Fethullah Gülen'e yakınlığıyla bilinen Akın İpek'e ait Koza Altın'ın 10 yıldır işlettiği Ovacık Altın madeninde çevre felaketi yaşandı. İddiaya göre, geçen cuma günü madenin ikinci atık barajına siyanürlü çamur taşıyan borunun patlaması üzerine tonlarca siyanürlü atık Narlıca köyü deresine boşaldı. Olayı duyan eski maden çalışanı Ersan Var, Bergama Belediyesi'ne ihbarda bulundu. Şirketin, kirlenen toprağın üzerini temiz toprakla kapattığı ve suyun rengini açmak için dereye temiz su verdiği öne sürüldü.

'NUMUNE ALDIK İNCELİYORUZ'
SABAH'a konuşan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç şu bilgileri verdi: "Bize ihbar gelince dereden numune aldırıp incelenmek üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne gönderdik. Ben de gidip inceleme yaptım. Toprakta iş makineleriyle çalışma yapılmış. Dereye akan ve çevreyi tehdit eden bir atık olup olmadığı bu analiz sonucu belirlenecek. Şirket yetkilileriyle de görüştüm. 'Evet boruda patlak oluştu. Hemen yedek hattı devreye soktuk. Biz analiz yaptırdık olumsuz bir şey yok' dediler. Tabii ki biz onlara güvenecek pozisyonda değiliz. Kendi sonucumuzu bekliyoruz. Şirket yetkilileri numunelerin teslim edilmesi için İzmir'e kadar eşlik etmek istemişler. Hatta belediyeye kadar gelip numunenin tehlikeli olduğunu ve mühürlenmesi gerektiğini söylemişler. Kendilerine görevimizi söylemelerine gerek olmadığını belirttik."

BÜTÜN İŞÇİLERİ ÇAĞIRMIŞLAR

Bergama Çevre Platformu Sözcüsü Erol Engel ise "Bölgeye Çevre İl Müdürlüğü'nden mühendisler de gitti. Olay yaşandıktan sonra tüm vardiyalar göreve çağrılmış ve sabaha kadar çalışılmış. Sabahlara kadar çalışılması sıra dışı bir şey olduğunu gösteriyor. Dereye akan temiz suyun şarj suyu olduğu söyleniyor. Toprakta bir kızarıklık ve balçık hali var. Olay cuma günü olmuş ama şirket basına yansıyınca açıklama yapıyor. Adeta yangından mal kaçırıyorlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akın İpek'in madeninde 500 ton siyanür faciası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN