Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan İstanbul'da anlamlı ziyaretler

Sabah saatlerinde İstanbul'a gelen Katolik aleminin ruhani lideri Vatikan Devlet Başkanı Franciscus önce Sultanahmet Camii'ni ardından da Ayasofya Camii'ni ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 29.11.2014 10:41 Güncelleme Tarihi: 29.11.2014 14:24
Papa'dan İstanbul'da anlamlı ziyaretler
ve beraberindeki heyeti taşıyan İtalya havayolları Alitalia'nın kendisine tahsis ettiği özel uçak, Atatürk Havalimanı'na saat 10.29'da indi.

Papa Francesco, İstanbul'da ilk olarak Sultanahmet Camii'ni ziyaret etti. Papa burada İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran ile birlikte el açıp dua etti. İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, ilk olarak mihraba ve minberi tanıttı.

EZAN SESİ EŞLİĞİNDE AYASOFYA GEZİSİ

Papa, Sultanahmet ziyaretinin ardından Ayasofya'ya geçti. Ayasofya Müzesi Müdür Hayrullah Cengiz, Papa'ya Ayasofya hakkında bilgi verdi. Öğle ezanı eşliğinde müzeyi gezen Papa, daha sonra Ayasofya Özel Defteri'ni imzaladı.

TÜM DÜNYA DİNLEDİ

Yabancı basının da yakında takip ettiği ziyaret esnasında okunan ezanı, tüm dünya Papa ile beraber canlı olarak dinledi.

İLK DURAK SULTANAHMET

Papa'nın ilk durağı Sultanahmet Camii odu. Papa, burada İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran'dan Sultanahmet Camii hakkında bilgi aldı. Daha sonra kıbleye dönerek dua etti. Duanın ardından Rahmi Yaran Papa'ya "Allah kabul etsin" dedi. Daha sonra Papa'ya Allah'ı sembolize eden lale figürlü çok özel bir çini hediye edildi.

Papa Sultanahmet Camii'nde - HABERİN VİDEOSU

Burada karşılıklı edilen duaların ardından Papa Francis buradan ayrıldı.

PAPA'NIN MÜTEVAZİ MAKAM ARACIYLA ZORLU İMTİHANITürkiye'ye gelen Katolik aleminin ruhani lideri Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, İstanbul ziyareti sırasında piyasa değeri düşük, oldukça mütevazi bir aracı kullanmayı tercih etti. Ancak Papa'nın araçtan inişleri sırasında oldukça zorlandığı gözlendi. O anlar objektiflere takıldı.Mütevazı Papa için mütevazı otomobil
Katolik aleminin ruhani lideri Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Atatürk Havalimanı'nda resmi törenle karşılandı. Turkuaz halı üzerinde ayağı takılan ve sendeleyen Frenciscus'a İstanbul Valisi Vasip Şahin ve korumalar, yardımcı oldu. Mütevazılığıyla bilinen, hatta Ankara'da lüks bir araç yerine nispeten daha mütevazı bir aracı seçen Papa 1. Francesco, İstanbul'da makam otomobili olarak Renault Symbol istedi. Vatikanda'da Fiat Albea marka otomobil kullanan Papa'nın bu mütevazı talebi hem şaşırttı hem de yerine getirildi.Papa ve beraberindeki heyet, İtalya hava yolları Alitalia'nın kendisine tahsis ettiği, üzerinde Türkiye ve Vatikan bayrakları bulunan özel uçak ile saat 10.29'da Atatürk Havalimanı'na geldi. Papa Franciscus, uçaktan indikten sonra kendisini karşılayan heyette yer alan İstanbul Valisi Vasip Şahin, Emniyet Müdürü Selami Altınok ile diğer karşılama heyetiyle tokalaştı. Ardından Fener Rum Patriği Bartholomeos ile kucaklaştı.

Karşılama töreninin ardından beraberindeki heyetle Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'ne doğru yürüyen Papa Franciscus'un turkuaz halı üzerinde ayağının takıldığı ve sendelediği görüldü. İstanbul Valisi Şahin ile korumalar, Papa Franciscus'a kolundan tutarak, yardımcı oldu. Karşılamada, Katolik dünyasından temsilciler de hazır bulundu. Papa Franciscus ile heyettekiler, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'ne geçerek, burada kısa bir süre kaldı.


Vatikan'da hatta dün Ankara ziyaretinde mütevazı bir makam otomobili tercih eden Papa Franciscus İstanbul'da bu alışkanlığından vazgeçmedi. Ruhani Lider, bugünkü ziyaretleri sırasında kullanılmak üzere Renault Symbol marka otomobili tercih etti. Franciscus, kendisi için tahsis edilen Renault marka araca binerek, Atatürk Havalimanı'ndan ayrıldı. Koruma araçları da Papa Franciscus'un aracına eşlik etti. Ziyaret dolayısıyla Atatürk Havalimanı'nda üst düzey güvenlik önlemleri alındı.PAPA'NIN 25 BİN LİRALIK ARABASINI MİLYON DOLARLIK ARAÇLAR KORUDU

Türkiye'ye gelen Katolik aleminin ruhani lideri Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, İstanbul ziyareti sırasında piyasa değeri 25 bin lira olan bir araçla ziyaretlerini gerçekleştirdi. Papa'nın mütevazi aracına ise milyon dolarlık koruma araçları eşlik etti.

PAPA, RÜZGARIN AZİZLİĞİNE UĞRADI

Türkiye'ye gelen Katolik aleminin ruhani lideri Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, İstanbul'da bugün lodosun etkisiyle şiddetlenen rüzgarın azizliğine uğradı. Sultan Ahmet Camisi'ni ziyareti sırasında Papa'nın dini kıyafetinin pelerini uçuştu. O anlar objektiflere yansıyarak ilginç görüntüler oluşturdu.ANKARA'DA PASSATA BİNMİŞTİ

Papa için iki makam aracı bekletildi. Birisi zırhlı Mercedes, diğeri ise Volkwagen Passat modeliydi. Türkiye'ye gelmeden önce makam aracı olarak Fiat Albea modelini tercih ettiği söylenen Papa'ya, güvenlik nedeniyle bu model bir aracın tahsis edilemeyeceği ancak daha mütevazı bir araç verileceği bildirilmişti. Papa ise Esenboğa Havaalanı'nda zırhlı Mercedes yerine yine zırhlı olan Volkswagen Passat tipi makam aracına binmeyi tercih etti.

Papa'nın gelişi öncesinde Atatürk Havalimanı girişinde araçlar kontrol edilerek içeri alındı. Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nin önündeki göndere, Türkiye ve Vatikan bayrakları çekildi. Akreditasyon kartı olan basın mensuplarının görüntü alabilmeleri için apronda bir bölüm ayrıldı.

YOLLAR KAPATILDI

Ankara'dan uçakla Atatürk Havalimanı'na gelen Papa Francesco'nun konvoyu, geniş güvenlik önlemleri altında Sultanahmet Meydanı'na doğru hareket etti. Sahil yolunu kullanarak Sultanahmet Meydanı'na doğru ilerleyen konvoy nedeniyle polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Trafik polisleri, konvoyun geçişi sırasında yolu trafiğe tamamen kapattı. Bu arada, konvoyu polis helikopteri de yukarıdan takip etti. Papa'nın konvoyunun geçişinin ardından sahil yolu trafiğe açıldı.

PAPA İSTANBUL'A GELDİ

Papa Franciscus'u, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'ndeki karşılamada, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Fener Rum Patriği Bartholomeos ile öteki ilgililer hazır bulundu.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER - VİDEO


İSTANBUL'DA PAPA ALARMI

Papa Franciscus'un İstanbul ziyareti öncesi emniyet ekipleri alarma geçti. Sahil Kennedy Caddesi, iki gün boyunca farklı saatlerde trafiğe kapatılacak

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus'un İstanbul ziyareti nedeniyle Sahil Kennedy Caddesi bugün ve yarın farklı saatlerde trafiğe kapatılacak.

HABERİN VİDEOSU


İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Papa Franciscus'un iki gün sürecek İstanbul ziyareti dolayısıyla alınan emniyet tedbirleri çerçevesinde Sahil Kennedy Caddesi'nin farklı saatlerde trafiğe kapatılacağı, sürücülerin alternatif olarak D-100 Güney Yol, D-100 Kuzey Yol, 10. Yıl Caddesi ve Ekrem Kurt Bulvarı'nı kullanabilecekleri duyuruldu.

AYASOFYA'YI DA ZİYARET EDECEK

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, İstanbul ziyaretleri kapsamında Ayasofya Müzesi'ni ve Sultanahmet Camisi'ni ziyaret edecek. Harbiye'deki Saint Esprit Kilisesi'nde ayine katılacak Papa Franciscus, Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret ederek Patrik Bartholomeos ile görüşecek.

Papa Franciscus Ayasofya'yı ziyaret etti - VİDEO


YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDISultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi'ni içine alan geniş alan girişlere kapatıldı, meydanda bulunanlar çıkarıldı, tramvay durakları boşaldı. Çevreye çok sıyada polis ekibi yerleştirildi. Meydana girmesine izni olanlar, x-ray cihazlarıyla sıkı aramalardan geçirildiler.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Papa'dan İstanbul'da anlamlı ziyaretler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN