Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kumpasın perdesini Başbuğ aralayacak

Ergenekon davasında Paralel kumpası araştıran İstanbul Cumhuriyet Savcılığı İlker Başbuğ'u müşteki sıfatıyla ifadeye çağırdı. Başbuğ, Paralel Yapı'yı şikayet edecek

Giriş Tarihi: 12.12.2014
Kumpasın perdesini Başbuğ aralayacak
Ergenekon davasında terör örgütü yöneticiliği ve darbe teşebbüsü suçlarından yargılanıp müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, mahkeme sürecinde Paralel Yapı'yla ilgili şüphelerini anlatacak. Başbuğ, Ergenekon davasında Paralel Yapı'nın kumpasını araştıran İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından 'müşteki' sıfatıyla ifadeye çağrıldı. Başbuğ, Paralel Yapı'yı ilk olarak 14 Nisan 2009'da Harp Akademileri Komutanlığı'nda yaptığı yıllık değerlendirme konuşmasında anlatmıştı. Bu konuşmasında bazı din eksenli cemaatlerin kendilerini demokratik alanın bir oyuncusu olarak gösterdiğini, hedeflerine ulaşabilmek için de TSK'yı da engel olarak gördüklerini ifade ederek "Cemaatler sosyal gruplaşmaya, ekonomik olarak güç kazanıp sosyo-politik yaşamı biçimlendirmeye çalışıyorlar" demişti. Başbuğ'un bu çıkışı üzerine Paralel Yapı'nın hedefine girdiği tartışılıyor. Anayasa Mahkemesi'nin hak "ihlâli kararı" üzerine 7 Mart 2014'te tahliye edilen Başbuğ, Silivri Cezaevi önünde "Danıştay cinayetini, sanal Ergenekon terör örgütü ile birleştirmek projesi kimlere aittir? Hesap sorulmalıdır" demişti. Paralel örgüt, yargıdaki uzantısını kullanarak, Bülent Arınç'a suikast planı iddiasıyla kozmik oda diye tabir edilen Seferberlik Tetkik Kurulu Ankara Bölge Başkanlığı'na girdiğinde de ordunun başında İlker Başbuğ vardı.

ERDOĞAN 'HAKSIZLIK YAPILIYOR' DEMİŞTİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, başbakan olduğu dönemde Başbuğ'a yöneltilen "terör örgütü yöneticisi" suçlamasını çirkin bulduğunu söylemiş ve haksızlık yapıldığını belirterek tutuksuz yargılanmadan yana olduğunu açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kumpasın perdesini Başbuğ aralayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN