Kurtulmuş son noktayı koydu

Giriş Tarihi: 13.12.2014 19:05
Kurtulmuş son noktayı koydu

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 'Osmanlıca, Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim aldığı dildir' açıklamasını yaptı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Sanki Osmanlıca deyince Çinceden, Eskimo lisanından bahsediyoruz zannediyor birileri. Osmanlıca, Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim aldığı dildir" dedi.

Üsküdar Belediyesi'nin ilçe sınırları içerisinde eğitim gören gençlere yönelik; okuyan, düşünen, üreten, gelecek ufkuna sahip öncü bir nesil yetiştirmek hedefi doğrultusunda geliştirdiği 'Üsküdar Gençlik Akademisi' açılışı gerçekleştirildi.

Üsküdar Belediye başkanı Hilmi Türkmen'in ev sahipliği yaptığı törene Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan ile kent protokolünün yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış alanına gelen Numan Kurtulmuş Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden oluşan mehter takımıyla karşılandı.

"OSMANLICA MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN EĞİTİM ALDIĞI DİLDİR"

Osmanlıca eğitim konusundaki tartışmalara da değinen Kurtulmuş, "Sanki Osmanlıca deyince Çinceden Eskimo lisanından bahsediyoruz zannediyor birileri. Osmanlıca dediğiniz zaman sanki hiç bize ait olmayan kültürden, hiç bize ait olmayan bir dilden bahsediyoruz sanıyorlar.

Osmanlıca Yunus Emre'nin, Namık Kemal'in, Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim aldığı dildir. Osmanlıca bu konuştuğumuz dildir. Osmanlıca konuştuğumuz Türkçe'nin daha önce kullandığımız alfabe ile kaleme alınmış şeklidir.

Birileri de diyor ki 'Osmanlıca saray diliydi' Hayır, Osmanlıca kapalı çarşının diliydi. Osmanlıca, Anadolu Kültürü'nün diliydi. Evet saray'da Osmanlıcayı yani halkın dilini kullanıyordu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurtulmuş son noktayı koydu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN