Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Askeri Yargı'da reform paketi

Meclis'e sunulan tasarı ile Askeri Yargı'da HSYK benzeri bir yapı oluşturulurken, askere MİT'te olduğu gibi yargı zırhı getiriliyor

Giriş Tarihi: 20.12.2014
Askeri yargıda büyük değişiklikler getiren tasarı TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Tasarı ile Milli Savunma Bakanı'nın başkanlık edeceği Askeri Hakimler Kurulu oluşturuluyor. Askeri yargıda HSYK görünümü bir yapı oluşturulurken, askere de MİT'te olduğu gibi yargı zırhı getiriliyor. Vali'nin talimatı üzerine göreve çıkan asker hakkında soruşturma açılmadan önce Başbakan, Milli Savunma Bakanı ve İçişleri Bakanı'ndan izin alınacak. Kurul, Milli Savunma Bakanı'nın teklifi ve Başbakan'ın onayı ile birinci sınıf askeri hakimler arasından seçilen 4 üyeden oluşacak. Kurula Milli Savunma Bakanı başkanlık edecek. Başkan dışındaki üyelerin görev süresi 4 yıl olacakve yeniden seçilebilecek.

BEDELLİ İÇİN 20 BİN 678 BAŞVURU OLDU
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz bedelli askerlik için başvuru yapanlara ilişkin son rakamı açıkladı. Bakan Yılmaz dün itibariyle 20 bin 678 kişinin bedelli askerlikten yararlanmak için başvuru yaptığını belirtti. Bakan Yılmaz, "Bedelli askerlik uygulamasından yararlanmak isteyen yoklama kaçağı ve bakayalar hakkında idare ve adli soruşturma yapılmayacak, başlatılmış olanlar sona erdirilecek, kesinleşmiş olan idari para cezaları alınmayacak" dedi. Bedelliden yararlanmak isteyen vatandaşların 13 Şubat 2015 tarihine kadar başvuru hakları bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Askeri Yargı'da reform paketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN