Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tahşiye davaları 14 Aralık'a kilitlendi

Diyarbakır'da 16 kişinin yargılandığı Tahşiyeciler grubu davasında mahkeme 14 Aralık soruşturmasının sonucunu bekleme kararı aldı

Giriş Tarihi: 23.12.2014
Tahşiye davaları 14 Aralık'a kilitlendi
Paralel Yapı'nın 2010'da Tahşiyeciler grubuna yönelik uydurma deliller ve isimsiz ihbar mektuplarıyla yapılan operasyonla ilgili İstanbul ve Diyarbakır'daki 2 dava, 14 Aralık soruşturmasına kilitlendi. Diyarbakır'da 16 kişinin yargılandığı ve 5'inci yılına giren davada mahkeme, 14 Aralık operasyonunda gözaltına alınan aralarında Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca, eski emniyet müdürleri Tufan Ergüder, Mustafa Kılıçaslan, Ertan Erçıktı'nın da bulunduğu 12 kişi ile ilgili soruşturmanın sonucunun beklenmesini kararlaştırdı. Mahkeme, 14 Aralık soruşturmasında hazırlanacak iddianamede, emekli imam Mehmet Doğan ve arkadaşlarına yönelik operasyon ve tutuklamaların, doğrudan Fethullah Gülen'in talimatları doğrultusunda ve hiyerarşik bir yapı içinde, sahte ve uydurma delillerle gerçekleştiğinin tespit edilmesi halinde yargılamaları süren bu kişilere ek savunma hakkı tanındıktan sonra karar verecek. Mahkeme ayrıca yasadışı dinleme operasyonunda tutuklanan eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in Tahşiye grubu ile ilgili 3 Aralık 2008'de hazırladığı istihbarat notu ile isimsiz ve imzasız ihbar mektubunun da soruşturmanın yürütüldüğü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan istenmesini kararlaştırdı. Mahkeme bu istihbarat notu üzerine TV ve gazetelerde haberler yapıldıktan sonra operasyonun gerçekleştirildiği iddiasıyla tutuklanan eski Emniyet Amiri Erhan Erçıktı adına yapılan ihbar yazılarını da isteyecek.

'MELE' YÖRESEL HİTAP
Bu arada Güneydoğu'da din alimlerinden Mele diye söz edildiği, Mehmet Doğan'a da bu nedenle Mele Muhammed diye hitap edildiği, ancak bunun iddianameye kod isim olarak yazıldığı ortaya çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tahşiye davaları 14 Aralık'a kilitlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN