Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan’dan makam odasında süt açılımı

Konya’nın Ereğli ilçesi, süt üretiminde günlük bin ton ile Türkiye’de birinci sırada yer alıyor. Başkan Özgüven, yörenin sütünü tanıtmak için misafirlerine çay yerine sıcak süt ikram ediyor

Giriş Tarihi: 31.12.2014
Başkan’dan makam odasında süt açılımı
İklim ve toprak yapısına bağlı olarak şalgam suyu üretiminin olmasa olmazı siyah havucun tek üretildiği yer olan Konya'nın Eregli ilçesi, süt üretiminde günlük bin ton ile Türkiye ölçeğinde birinci sırada yer alıyor. İki ürünü de tanıtmaya çalışan Belediye Başkanı Özkan Özgüven, 2 ay önce başlattığı uygulama ile makam odasında kendisini ziyaret eden vatandaşlara ve misafirlere çay yerine sıcak süt ikram ediyor.

Ereğli'nin ekonomisinde sütün ve siyah havucun önemine dikkat çeken Başkan Özgüven, "Siyah havuç Samsun, Hatay, Adıyaman gibi birçok ilde yetiştirilmek istendi ancak buranın kendisine has iklim ve toprak yapısına bağlı olarak diğer illerde randıman vermedi" dedi. Siyah havucun şalgam suyunun yanında organik gıda boyası ve sanayide de bolca ihtiyaç duyulan bir ürün olduğunu belirten Özgüven, Güney Kore, Fransa ve Japonya gibi birçok ülkeye havuç ihracatı yaptıklarını ifade etti.

GÜNDE 1 MİLYON 400 BİN TL

Ereğli'nin süt üretimde de birinci sırada yer aldığını belirten Başkan Özgüven, "Eregli ülkemizde günlük bin tona yakın süt üretimi ile ve 110 bin aşan hayvan varlığı ile birinci sırada yer alıyor. Ereğli yalnızca süt üretiminden günlük 1 milyon 400 bin liralık girdi sağlıyor. Bunun yanına taşıma, yem ilaç gibi diğer getirilerini de sayarsak sütün Ereğli'ye günlük getirisi 3 milyon lira civarında oluyor. Buna bağlı olarak ilçemiz de orta ve büyük ölçekli 20'ye yakın işletme bulunuyor. Bizde belediye ve bakanlığımızın projeleri ile onlara gerek altyapı çalışmaları gerekse bilgi birikimi olarak elimizden gelen desteği veriyoruz" dedi.

2 ay önce makam odasında misafirlere süt ikramında bulunduğunu belirten Özgüven, "Ereğli süt ve süt ürünleri noktasında çok önde olduğu halde bu özelliğinin çok dikkat çekmediğini gördüm. Hem gelen misafirlerimize bu güzelliği sunarak farkındalık oluşturmak hem de sağlıklı nesillere katkı sağlamak anlamında süt ikramına başladık. Sütün sağlık açısından faydalarını saymama gerek bile yok. Böyle bir nimetin cenneti iken vatandaşlarımıza bunu sunmayı uygun gördük" diye konuştu.

SÜT FESTİVALİ DÜZENLENECEK

2015'in mayıs ayında ilçede süt festivali düzenleyeceklerini belirten Ereğli Belediye Başkanı Özkan Özgüven, "Festivalde mini fuarlar organize ederek sütümüzün hem tanıtımını hem de faydalarını anlatacağız. Yine ilçemize bir süt şelalesi yaparak vatandaşlarımıza ikramda bulunacağız. Süt şehri olma noktasında bunları birer başlangıç olarak görüyoruz. Bu noktada şimdiden yaptığımız çalışmalarla 5 yıl önceki rakamın 2 katına çıkmış durumdayız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan’dan makam odasında süt açılımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN