Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep'te engelsiz otobüse bindi

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı , engellilerle birlikte 'Engelsiz otobüse' binerek yolculuk yaptı.

Giriş Tarihi: 5.2.2015 16:36
Fatma Şahin Gaziantep'te engelsiz otobüse bindi
Gaziantep'in Mavikent Mahallesi'nde engellilerin kullanımı için düzenlenen ve şoförünün de engelli olduğu otobüsle kent merkezine yolculuk yapan , otobüste vatandaşların sorunlarını dinledi.

Şahin, engellilere yönelik düzenlenen otobüsün kullanılabilirliğini görmek istediğini belirterek, engellilerin yaşamını kolaylaştırmayı önemsediklerini vurguladı.

ARTIK DÖRT DUVAR ARASINA SIKIŞMIYORLAR

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde engelliler için bir daire başkanlığı kurduklarını ve başına da engelli birinin getirildiğini anlatan Şahin, şöyle konuştu: "Engellilerle ilgili eğitim, sağlık, istihdam gibi yapısal dönüşümler yapılmaya başlanınca engellimiz sokağa çıkmaya başladı. Artık engelliler, evde dört duvar arasında sıkışmıyor, alışveriş yapmaya gidiyor, okuluna gidiyor. Otobüslerin bütün toplu taşıma araçlarının caddelerin kaldırımların buna göre dizayn edilmesi gerekiyor. Bu ulaşılabilirlik dediğimiz şey. Bu tabii bir anda olmuyor. Önce bu altyapının oluşması gerekiyordu ve yönetimlerimiz bu konuda çok bilinçlendi. Bir de toplumun duyarlılığı çok önemli ve bize göre topyekun bir kalkınma projesi ve bu noktada biz üzerimize düşeni yapmayı sürdüreceğiz."ENGELLİYE UYGUN DİZAYN

Şahin ile yolculuk yapan engelli gazeteci İsmail Tunç ise belediye otobüslerinin kullanımlarına uygun dizayn edilmesinin sevindirici olduğunu kaydetti.

"HEP HAYALİMDİ"

Engellilerin kimsenin yardımı olmadan dışarı çıkabildiği ve rahat hareket edebildiği bir ortamı her zaman hayal ettiğini vurgulayan Tunç, "Benim hep hayalimdi. Avrupa'da bu anlatılıyordu. Engelliler çok daha rahat hareket ediyorlar diye ama şu an aynısı Türkiye'de var. Bize bu ortamları hazırlayıp sunan herkese teşekkür ediyorum" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fatma Şahin Gaziantep'te engelsiz otobüse bindi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN