Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çözümde tarihi viraj silahlar susuyor

Hükümetle görüştükten sonra dün Kandil'e giden HDP heyetinin PKK'ya "Kalıcı eylemsizlik çağrısı" yapacağı öğrenildi. PKK'nın lider kadrosunun ise "Çağrıya uyuyoruz" karşılığı vermesi bekleniyor

Giriş Tarihi: 14.2.2015
Çözümde tarihi viraj silahlar susuyor
Silahların toprağa gömülmesi için yürütülen süreçte trafik yeniden hareketlendi. HDP heyeti, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile yapılan iki görüşmenin ardından dün Kandil'e gitti. Heyette, HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, İdris Baluken, DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık yer aldı. 21 Mart'ta "Türkiye'ye karşı silah doğrultmayacağız" açıklaması beklenirken, bununla ilgili ilk adımın bugün ya da yarın atılacağı öğrenildi. HDP'nin Kandil'de PKK'nın silahlı kanadına "Kalıcı eylemsizlik" çağrısı yapacak. Kandil'in ise bu "Bu çağrıya uyuyoruz" diyerek karşılık vermesi bekleniyor. Eş zamanlı olarak hükümetin de silahlı siyaset döneminin kapandığı, kalıçccı barış dönemi için kapsamlı görüşmelerin hızlanacağını duyurması bekleniyor.
PAKET PAZARLIĞI

Bu arada HDP heyeti hükümet kanadıyla yaptığı görüşmelerde çağrının yapılması için iç güvenlik paketinin çekilmesini istedi. Paketin bölgede olağanüstü hal görüntüsü yaratacağını öne süren HDP, ifade özgürlüğünün önünde de engel olduğunu savunarak, toplumsal olaylara müdahale maddelerinin çıkarılmasını istedi. Hükümet kanadı ise silahların gölgesinde bir seçime izin verilmeyeceği ve süreç konsundaki öncelikler listesinde kararlı olduğu mesajını verdi. Hükümet, paketin geri çekilmeyeceğini ancak diğer muhalefet partilerinden gelen talepler de dikkate alınarak, Genel Kurul sürecinde maddelerde değişiklik yapılabileceğini belirtti.
FİKİR AYRILIĞI YOK

Bu hafta İmralı'da devlet heyetinin yapacağı görüşmenin ardından HDP heyetinin de bir ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyor. Edinilen bilgiye göre, İzleme Kurulu, sekretarya çalışmalarında bir fikir ayrılığı bulunmuyor. Bu konudaki adımların silahlı mücadelenin bırakıldığının ilan edilmesinden sonra devreye girecek mekanizmalar olduğu belirtiliyor. Süreye yönelik eylem planında ise geri çekilme, eve dönüş ve silahların bırakılması dahil altı madde yer alıyor. Üzerinde anlaşılan takvimde ilk tarih ocak ayı başıydı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözümde tarihi viraj silahlar susuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN