Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneydoğu'dan 'başkanlık'a destek

Giriş Tarihi: 14.2.2015
Güneydoğu'dan 'başkanlık'a destek

Güneydoğu'daki STK temsilcileri, başkanlık sisteminin çözüm sürecini hızlandıracağı ve önemli etkisi olcağı konusunda hem fikir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hazirandaki genel seçimlerde yeni anayasa ve başkanlık sisteminin oylanacağını açıklamasından sonra yeniden gündeme gelen başkanlık rejimine Güneydoğu'daki sivil toplum örgütleri de destek verdi. Başkanlık sistemine ilişkin görüşlerini SABAH'a açıklayan bölgedeki sivil toplum kuruluşları, bu sistemin çözüm sürecine de önemli ivme ve katkı sağlayacağına işaret etti.

Güneydoğu Genç İşadamları Başkanı Hakan Akbal: Seçme yöntemindeki bu radikal dönüşüm, yetki kullanımı ve görevler konusunda da radikal bir dönüşüm gerektirir. 7 Haziran'da başkanlık sistemine güçlü bir kapı açılırsa, çözüm sürecinin de nihayetlendirilmesi mümkün olacaktır.

Güneydoğu Demokrasi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av. Mustafa Canoruç: 1982 Anayasası zaten cumhurbaşkanına yarı başkanlık yetkisi veriyor. Eğer güçlü bir irade olmasını istiyorsak, başkanlık sistemi bu konuda çok önemli. Çözüm sürecine önemli etkisi olacaktır.

Çözüm Der Genel Başkanı Av. Ercan Ezgin: 1961- 2002 arasında kurulan hükümet sayısı 32. Görev süreleri ortalama 1.5 yılın altında. Başkanlık, kararların daha etkin alınmasına ve daha sağlıklı yönetime büyük imkân sağlayacaktır.

Organize Sanayi İşadamları Derneği Başkanı Aziz Özkılıç: Bu gömlek artık Türkiye'ye dar geliyor. Kürt sorununun çözümüne katkı sunacaktır.

Şırnak Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Halil Acar: Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin başında gelen ABD, başkanlık ile yönetiliyor. Osmanlı'da da böyleydi. Çok başlılıktansa merkezi karar her zaman iyidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneydoğu'dan 'başkanlık'a destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN