Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Pakette kararlıyız'

Meclis'te görüşülen 132 maddelik İç Güvenlik Paketi'nin 33 maddesi muhalefete rağmen geçti. AK Parti Grup Başkan Vekili Elitaş, "Sabır ve metanetle paketi sonuna kadar geçirmeye kararlıyız" dedi

Giriş Tarihi: 3.3.2015
'Pakette kararlıyız'
TBMM'de görüşmeleri devam eden İç Güvenlik Paketi'nde, tartışmalara rağmen 33. madde de kabul edildi. Meclis'te soruları yanıtlayan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, paketin Meclis'ten geçirilmesi kararlılığını sabırla ve metanetle sonuna kadar sürdüreceklerini bildirdi. Paketin amacı hakkında bilgi veren Elitaş HDP'nin, diğer partileri hipnotize ettiğini belirterek, "TBMM'de şiddet ve terörizm hakim olmaya başladı" dedi. Paketin görüşülmesi sırasında yaşananlara da değinen Elitaş, "Bir CHP'li grup başkan vekilinin kürsüye saldırması, kürsüye çıkıp orayı işgale yeltenmesi herhalde o partiyi kuranların, o partiye gönül vermiş olanların ecdatlarının kemiklerini sızlatmıştır" dedi.

"MHP VE HDP İTTİFAKI"
İç Güvenlik Paketi tartışmalarında muhalefetin tavrını eleştiren Elitaş, MHP ve HDP'yi "ittifak kurmakla" suçladı. Elitaş, şu mesajları verdi.
KOMİSYONA ÇEKİLMEYECEK:
İç Güvenlik Paketi"nin komisyona çekilmesi söz konusu değil.
TERÖRİZE EDİLMİŞ: Terörize edilmiş grupların Meclis başkan vekillerini engellemeye çalıştıkları, iç tüzüğün rafa kaldırıldığı bir durum uygulanıyor. AK Parti kendine yakışan tavırla TBMM'yi çalıştırmaya çalışıyor. Muhalefetin şiddetten vazgeçmesi gerekiyor.
ŞİDDETLE KARŞI KARŞIYAYIZ: "Hanım Meclis Başkan Vekiline yaptıkları mobbing affedilebilir bir durum değil. Ayşe Nur Hanım'ı bir hafta süresince olağanüstü derecede yıprattılar. Şiddetle karşı karşıyayız.
33 MADDE GEÇTİ: Genel Kurul'da 33 maddeyi bitirdik. Muhalefetin Genel Kurul'da verdiği önergelere bakarsanız, ciddiyetinin ne olduğunu anlarsınız. Bu arada görüşmeler sırasında söz alan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, CHP'ye tepki göstererek "Paralel Yapı ile CHP'nin ilişkisini herkes biliyor. Kendi milletvekiliniz, Paralel Yapı ile yardımlaşılıyor diye istifa etti" dedi.

'OSLO'YU DEVLET İÇİNDEKİ BİRİM SIZDIRDI'


MHP'nin İçişleri Bakanı Efkan Ala hakkında verdiği gensorunun gündeme alınması reddedildi. Hakkındaki iddiaları yanıtlayan Ala, kendisinin sadece TBMM'den talimat aldığını söyleyerek, "Hiç kimse de bu Meclis'e, başkanlarına talimat veremez" dedi. 1980 darbesinden sonra insanların ana dilini konuşmasının yasaklandığını ifade eden Ala, "Benim dilim yasaklandığında hangi tepkiyi koyuyorsam Kürtler de benim kardeşimdir onların dili de yasaklandığında aynı tepkiyi koyarım" ifadesini kullandı. Ala, Çözüm Süreci'nin zaman zaman engellenmeye çalışıldığını belirterek, Oslo görüşmelerine ilişkin önemli bir bilgi verdi: "Oslo görüşmeleri devletin kendi birimi içerisinden sabote edilerek dışarıya sızdırıldı."


AK Parti Grup Başkan vekili MAHİR Ünal: Önerileri getirin istişare edelim

Muhalefete "İç Güvenlik Paketi" çağrısı yapan AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, "İç Güvenlik Paketi'yle yapmaya çalıştığımız şey öncelikle kamu düzenini, iç güvenliği sağlamak" dedi. "İç Güvenlik Paketine ilişkin hem MHP hem CHP hem HDP'nin çekinceleri varsa maddeler üzerinde somut bir şekilde oturup konuşmaya açığız" diyen Ünal, "Maddelere ilişkin somut önerilerinizi getirin, üzerinde müzakere, istişare edelim" ifadelerine yer verdi.

"POLİS İSTEDİĞİNİ ARAMAYACAK"
"Polis istediğini gözaltına alacak" şeklindeki eleştirilere "Öyle bir durum söz konusu değil" diyen Ünal, şöyle devam etti: Efendim 'polis istediğini arayacak'. Hayır polis istediğini aramayacak. Polisin olası keyfiliğini engellemek için her türlü düzenlemeyi yaptık. Mesela polis, bir ihbar ya da şüphe durumunda arama yaparsa eğer bu aramasını hakim onayına sunmak durumunda. Arama yaptığı kişiye arama yapmasının gerekçesini yazılı bir belgeyle sunmak zorunda. Bir taraftan polisin muhtemel keyfiliğini engelleme yönünde düzenleme yapıyoruz bir taraftan özgürlük güvenlik dengesini kurmaya çalışıyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Pakette kararlıyız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN