Kılıçdaroğlu‘na Kürt raporu şoku

CHP Genel Başkanı 'Kürt seçmen CHP'ye neden küs?' başlıklı raporla şoke oldu. Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Tüy’ün hazırladığı rapora göre seçmen, CHP'yi 'Ankara partisi' olarak görüyor, halkın içinde hissetmiyor.

Giriş Tarihi: 5.3.2015 00:48
Kılıçdaroğlu‘na Kürt raporu şoku
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun talebi üzerine Adıyamanlı Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Tüy, 'Kürt seçmen CHP'ye neden küs?' adıyla 6 sayfalık bir rapor hazırladı. Rapordaki şok detayda Doğu ve Güneydoğu'nun 12 Eylül öncesinde CHP'nin kalesi olduğu ortaya çıktı. 1984'de PKK'nın silahlı eylemlere başlamasıyla Kürt siyasetinde yeni bir dönemin başladığından bahsedilen raporda siyasetçilerin adresinin CHP geleneğinden gelen SHP olduğu belirtildi. Raporda "SHP, Milletvekili Genel Seçimleri'nde Kürt siyasetçileri aday gösterince, oy almayı sürdürdü. Ancak, SHP listelerinden seçilen Kürt milletvekillerinin Fransa'da düzenlenen 'Kürt Konferansı'na katılmaları Kürtleri ve solu yol ayırımına getirdi. İşte Kürt seçmenin CHP'den kopuşu da burada başladı. SHP, 7 milletvekilinin partiden ihraç edilmesiyle bölgede kan kaybetmeye başladı. 1990'ların başında yeniden açılan CHP de, Kürtlerin ilgisini çekemedi" denildi.

İŞTE KAYBETMENİN HARİTASI


- Seçmen, Türkiye'nin can alıcı sorununun Kürt meselesi olduğuna inanıyor ve CHP'nin tutumunu beğenmiyor.
- Kürt seçmene göre CHP'nin ulusalcı kanadı, parti içinde çok baskın. Partinin hâlâ devletin resmi partisi olduğunu ifade etmesini kendilerinin dışlanması olarak algılıyor.
- SHP'den ihraç olayı ve Çiller dönemindeki iktidar ortaklığında faili meçhul cinayetler, köy yakmalar, gözaltında kayıplar vb. olaylarla ilgili CHP'den ciddi bir özeleştiri bekleniyor.
- Kürt seçmen, Uludere ile ilgili ciddi bir muhalefet yapmadığı düşüncesinde.
- AK Parti ve BDP'ye oy veren muhafazakar Kürt seçmen, laiklik söylemiyle CHP'nin dindarlara ayrımcılık yapacağı ve iktidara geldiğinde devlet kurumlarını bu kesimlere kapatacağı düşüncesinde.
- Seçmen CHP'yi, 'Ankara partisi' olarak algılıyor. Halkın içinde görmüyor.

ADAY ÖNERİSİ İSTEDİ

Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Tüy, "Genel Başkan, benden seçim için önerebileceğim adayları sordu, ben de kendisine bazı isimler verdim" dedi.

Kaynak: Akşam
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kılıçdaroğlu‘na Kürt raporu şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN