Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kozmik Oda hâkim ve savcısına inceleme

HSYK 3'üncü Dairesi, 2009'da yapılan kozmik oda soruşturmasını yürüten savcı Mustafa Bilgili hakkında inceleme başlattı. 2011'de Yargıtay'a seçilen dönemin Ankara Hâkimi Kadir Kayan hakkındaki dosya ise ayrılarak Yargıtay'a gönderildi

Giriş Tarihi: 20.3.2015
Kozmik Oda hâkim ve savcısına inceleme
HÂkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3'üncü Dairesi "kozmik oda" suruşturmasını yürüten Savcı Mustafa Bilgili ile arama kararını veren Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi üyeleri hakkında inceleme başlattı. Kozmik oda aramasını yapan ve o dönemde Ankara Hâkimi olan Yargıtay Üyesi Kadir Kayan hakkındaki dosya ise Yargıtay'a gönderildi.

3'ÜNCÜ DAİRE HAREKETE GEÇTİ

Kamuoyunda "kozmik oda Soruşturması" olarak bilinen, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast iddiası üzerine başlatılıp, şüpheli subayların görev yaptıkları Ankara Seferberlik Tetkik Kurulu'nda aramaya neden olan süreçte yasaya aykırılıklar gündeme gelmişti. Yaklaşık 6 yıl sonra takipsizlik kararı verilmesinin ardından, soruşturmayı yürüten Savcı Bilgili ve aramaları yapan Hâkim Kayan hakkındaki haberleri ihbar kabul eden HSYK 3'üncü Dairesi, inceleme başlattı. HSYK 3'üncü Dairesi, bu çerçevede iddiaların araştırılması için 2 müfettiş görevlendirdi. Müfettişler, gerek görürse, HSYK 2'nci Dairesi, bu kişiler hakkında soruşturma açacak.

KAYAN'IN DOSYASI YARGITAY'A

Seferberlik Tetkik Kurulu Ankara Bölge Başkanlığı'ndaki aramaları bizzat yapan dönemin Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi Üyesi Hâkim Kadir Kayan, 2011'de, Yargıtay'a üye seçilmişti. HSYK 3'ncü Dairesi, Yargıtay 14'üncü Ceza Dairesi Üyesi olarak görev yapan Kayan hakkında inceleme yapma ve bir karar alma yetkisi bulunmadığı için Kayan'ın dosyasını ayırıp Yargıtay'a gönderdi. Kadir Kayan hakkındaki iddiaların incelenebilmesi için Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu'nun kararı gerekecek. Başkanlık Kurulu'nun inceleme kararı alması halinde, Kayan'ın dosyası da Yargıtay'da bir muhakkik üyeye gönderilecek.

TAKİPSİZLİKLE BİTTİ
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast iddiasıyla 2009'da başlatılan ve Seferberlik Tetkik Kurulu Ankara Bölge Başkanlığı'ndaki "kozmik oda'ya" girilmesine kadar varan soruşturma, geçen hafta takipsizlikle sonuçlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kozmik Oda hâkim ve savcısına inceleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN