Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kör noktadan saldırdılar

Ağrı Diyadin'deki saldırı öncesi teröristler kör noktalara konuşlandı. Boğazda kurulan pusuda telsizler çalışmayınca komuta kontrol için İnsanlı Keşif Uçağı haberleşmeyi sağladı. Teröristler İran sınırına kaçtı

Giriş Tarihi: 13.4.2015
Kör noktadan saldırdılar
Önceki gün Ağrı'da yaşanan çatışmanın detayları gün yüzüne çıkıyor. Çatışma, dar boğaz olarak bilinen ve telsizlerin bile çekmediği bir noktada yaşandı. Teröristler ulaşılması ve tespit edilmesi kör noktalara saklanınca çatışma 12 saat sürdü. Akşam saat 18.00 gibi sıcak temas artınca çatışma şiddetlendi. Bu esnada 5 kayıp veren teröristler, mehmetçiğin baskısını hissedince ateşi keserek İran yönüne doğru kaçmaya başladı.

KÖR NOKTADAN SALDIRI

Ağrı Valiliği'nin talimatıyla PKK'nın propaganda yapacağı yerde asker tedbir almaya başlayınca, teröristler de çatışma planı yaptı. Uzun namlulu silahlarla açılan ilk ateşin ardından yaklaşık 60 askerden oluşan 15 timlik Mehmetçik, hızlı bir refleks göstererek PKK'nın uzaktan açtığı ateşin menzilinden çıkmayı başardı. Açılan ilk ateşte 4 askerin yaralandığı anlaşıldı. Askerler karşı ateş açarak PKK'lılarla sıcak temas sağladı. Bu esnada çatışma haberi merkeze ulaşınca, hemen Ağrı'daki 12'nci Mekanize Piyade Tugayı'ndan ve Patnos'taki 3'üncü Jandarma Komando Alay Komutanlığı'ndan çatışma bölgesine takviye güç gönderildi.

HABERLEŞME İKA'LARDAN

Kaynaklara göre, 12 saat süren çatışma coğrafi açıdan zorlu bir bölgede yaşandı. Teröristler, kendilerini korumak için önceden belirlenmiş ve ulaşılması zor noktalara saklandı. Asker, teröristlerle daha yakın çatışmaya girmek için hamle yapınca çatışmanın yaşandığı bölge dar bir boğazdan oluştuğu için telsizlerden iletişimin sağlanamadığı görüldü. Bunun üzerine askerlerin haberleşmesini sağlamak ve kör noktalara saklanan 25 kişilik terörist grubu tespit edebilmek için bölgeye İnsanlı Keşif Uçağı gönderildi. İnsanlı Keşif Uçağı'nın sağladığı teknolojisi üzerinden telsizlerden haberleşme kısa sürede sağlandı. Ayrıca havadan teröristlerin saklandıkları mevziler belirlenmeye başlandı. Askerin komuta kontrolü yeniden sağlanınca, nokta operasyon için PKK'lıların bulunduğu mevzilere doğru harekete geçildi. Silahlı helikopterler de bölgeye gönderildi.

ÇATIŞMA YOĞUNLAŞTI
Mehmetçik ile teröristler arasındaki çatışmanın akşam 20.00 gibi sona erdiği öğrenildi. Yukarıtütek köyü kırsalında başlayan çatışma, teröristlerin geri çekilmeye başlamasıyla Binkaya ve Esnemez köyünün bulunduğu yöne doğru devam etti. Akşam saat 18.00 gibi teröristlerle sağlanan sıcak temasın artması üzerine çatışmanın son 2 saat boyunca şiddetini artırdığı öğrenildi. 5'i ölü biri de yaralı olmak üzere 6 kişilik kayıp veren teröristler, askerin baskısını hissedince konuşlandıkları yerden uzaklaşarak, İran yönüne doğru kaçmaya başladı. Asker de İran yönüne doğru teröristleri takip operasyonuna başladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kör noktadan saldırdılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN