Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Araç sorgulama ile plaka, hasar kaydı, tramer sorgulama işlemleri

Giriş Tarihi: 14.4.2015 11:00
Araç sorgulama ile plaka, hasar kaydı, tramer sorgulama işlemleri

Araç sorgulama ekranı ile araç plaka, hasar kaydı ve tramer sorgulama işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Araç sorgulama işleminin detaylarını ve araç sorgulama işleminin nasıl yapıldığını sizler için hazırladığımız haberimizde bulabilirsiniz.

Yaygın olarak, ikinci el araç alım satımlarında başvurulan bir işlem olan, araç sorgulama, satın almayı düşündüğünüz aracın geçmiş bilgilerini sizlere bildiren bir hizmettir ve artık internet üzerinden çok kolay şekilde yapılabilmektedir.

Araç sorgulama işlemleri için ilk olarak, www.Turkiye.gov.tradresine giriş yapınız.

Daha sonra, açılan yeni sayfanın, üst tarafında yer alan veE-Hizmetleryazan bölüme geliniz.
Bir sonraki aşamada, Emniyet Genel Müdürlüğüşeklinde hazırlanmış olan bölümün alt kısmında yer alan bölümler arasından,Araç Sorgulamayazan seçeneğe tıklayınız.
Devamında burada yer alan;
e-Devlet Şifresi
Mobil İmza
Elektronik İmza
T.C Kimlik Kartı
Seçenekleri arasından, e-devlet Şifresiyazan seçeneği işaretleyiniz.
Son olarak da, e-devlet şifrenizi ve T.C kimlik numaranızı sayfada yer alan ilgili bölümlere doldurarak araç sorgulamanızı yapabilirsiniz.
Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Özellikle ikinci el araç alınacağı zaman başvurulan bir işlem olan, araç hasar kaydı sorgulama işlemleri, artık internet üzerinden yapılabilmektedir. İnternet üzerinden araç hasar kaydı sorgulamanızı yapabilirsiniz. Ya da diğer bir yöntem olan cep telefonu üzerinden kısa mesaj ile araç hasar kaydı sorgulamanızı yapabilirsiniz. Bu haberimizde ise, internet üzerinden yapılan araç hasar kaydı sorgulaması işlemlerini anlatacağız.

Buna göre, internet aracılığı ile araç hasar kaydı sorgulaması işlemleri için yapmanız gereken işlemler sırası ile şu şekildedir;

Araç hasar kaydı sorgulamak amacı ile ilk olarak,www.sbm.org.tr adresine giriş yapınız ve burada açılan yeni sayfada yer alan;
'Plaka ve Sigortalı TC Kimlik No ile Sorgulama'
'Plaka ve Sigortalı Vergi Kimlik No ile Sorgulama'
'Plaka ve Sürücü T.C Kimlik No ile Sorgulama'
Şeklinde hazırlanmış olan bölümler arasından hangisi için işlem yapmak istiyorsanız o bölüme tıklayınız.
Daha sonra, sayfada yer alan ilgili alanlara bilgilerinizi doldurunuz.
Hemen sonraki aşamada, sayfada yer alan ve resimdeki karakterlerigirinizyazan bölüme bu sayfada verilmiş olan güvenlik kodunu giriniz.
Son aşama olarak da ara yazan seçeneğe tıklayınız.
Plaka Sorgulama
Plaka sorgulaması işlemleri de, daha çok ikinci el araç alım satımlarında yapılmakla beraber, başka bazı işler için yapılmaktadır.
Burada başlangıç olarak, www.Turkiye.gov.tradresine giriş yapınız.

Daha sonra, açılan yeni sayfanın üst tarafında yer alan veE-Hizmetleryazan bölüme geliniz.

Ardından, geldiğiniz bu bölümde yer alan veEmniyet Genel Müdürlüğü yazan bölümün alt tarafında yer alanAraç Sorgulama seçeneğine tıklayınız.

Bir sonraki aşamada, e-devlet sayfasında yer alan;e-Devlet Şifresi, Mobil İmza, Elektronik İmza bölümleri arasından, e-Devlet Şifresi yazan bölümü işaretleyiniz.

Son olarak devamında ise, e-devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı bu sayfada yer alan ilgili bölümlere yazınız.

Tramer Sorgulama

Tramer sorgulaması; araç hasar sorgulama, araç trafik poliçesi sorgulama, mağdur bilgileri sorgulama, kaza yapan araçların kaza sonrası kusur bilgilerini sorgulama ve kasko bilgilerini sorgulama gibi işlemlerinizi yapabileceğiniz bir uygulamadır.

Bu durumda, tramer sorgulamasını, cep telefonu üzerinden ya da internet üzerinden yapabilmeniz mümkündür.Şimdi biz internet üzerinden yapılan tramer sorgulamasını anlatalım. Buna göre, izlemeniz gereken yol şöyledir;

Burada tramer sorgulaması yapmak için öncelikli olarak, internet üzerinden http://www.tramer.org.tradresine giriş yapınız.Daha sonra, açılan yeni sayfanın en sol tarafında, Kullanıcı Kayıtyazan veKullanıcı BilgileriileAcente Bilgilerişeklinde iki ana başlık altında bulunduğu bir bölüm göreceksiniz.Ardında, bu sayfada yer alan veKullanıcı Bilgileriyazan başlığı ve bu başlığın altında ise;kullanıcı tipi vee-mail şeklinde yer alan bölümleri göreceksiniz.

Daha sonra, Acente Bilgileri yazan başlığın altında ise;sigorta şirketi, acente no, ticaret sicil no şeklinde yer alan bölümleri doldurunuz.Bu şekilde, tramer sorgulaması işlemlerinizi pratik şekilde yapmış olursunuz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Araç sorgulama ile plaka, hasar kaydı, tramer sorgulama işlemleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN